ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Petra Špalková: Jsem příznivcem školy, která má řád

15. 08. 2019, rubrika: Aktuality

Na svém kontě má dva České lvy, divadelní Thálii, Cenu Alfréda Radoka, Cenu české filmové kritiky, ale za žádnou hvězdu se nepovažuje a ani tak nepůsobí. Po několika rušných sezonách a prací naplněném létě chce být Petra Špalková od podzimu hlavně mámou dvou malých dětí a pročistit si hlavu i tělo.

Vagnerová: Feminismus je v Česku sprosté slovo. Kampaň #MeToo měla smysl

15. 08. 2019, rubrika: Aktuality

V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o tom, jak kampaň #MeToo proměnila Hollywood, jaké typy ženských postav postrádá v české kinematografii a proč herectví nejde dohromady s mentální anorexií. „Když se dnes podíváte na seriály a filmy, neuvidíte tam jednu krásku vedle druhé, ale osobnosti, které jsou něčím zajímavé,“ vyzdvihuje herečka, která v posledních letech pracuje střídavě v Praze a v Los Angeles.

Evropská ombudsmanka navrhla zveřejnit aspoň část dopisu Babišovi o střetu zájmů

15. 08. 2019, rubrika: Aktuality

…evropská ombudsmanka Emily O‘Reillyová takový postup navrhla v reakci na stížnost senátora Lukáše Wagenknechta (za Piráty). Wagenknechtovi se nelíbí, že komise vedle dopisu nezveřejnila ani další dokumenty týkající se Babišova možného střetu zájmů.

POSLEDNÍ PODPIS MINISTRA STAŇKA

12. 08. 2019, rubrika: Aktuality

Těsně před svým odchodem z funkce ministra kultury Antonín Staněk rozhodl letitý spor o chátrající Hadí lázně v Teplicích. Navzdory památkářům i rozkladové komisi změnil dosavadní rozhodnutí ministerstva kultury, že jde o kulturní památku. Vyšel tak vstříc majiteli a teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi. Ten patřil mezi největší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana, jinak také největšího Staňkova zastánce na politické scéně.

U PETŘÍČKA NA ZAHRADĚ BUDOU ČMELÁCI

12. 08. 2019, rubrika: Aktuality

Úřad šéfa diplomacie Tomáše Petříčka se v září připojí ke klimatické stávce. Zaměstnanci Černínského paláce se vybraný den – datum ještě nebylo stanoveno – místo běžné pracovní agendy budou moci zúčastnit celopodnikové debaty s přizvanými odborníky a vedením ministerstva o tom, jak se s důsledky změn podnebí vyrovnávají okolní státy a co konkrétního v tomto směru dělají jejich centrály zahraniční politiky.

Nominace za věrnost? Babiš je v pozici jako Alžběta II., hájila Jourová střet zájmů

08. 08. 2019, rubrika: Aktuality

Při grilování v europarlamentu pak očekává dotazy na Babišův údajný střet zájmů. V tomto ohledu se během svého pětiletého působení v komisi projevovala vůči Babišovi velmi loajálně. V minulosti premiéra několikrát obhajovala jak v kauze Čapí hnízdo, tak u možného střetu zájmů, kdy pozici Babiše přirovnala k britské královně Alžbětě II.

Přišel pokyn udržet loajální Moskvu, je jedno jak, říká Petra Procházková o protestech v metropoli Ruska

08. 08. 2019, rubrika: Aktuality

Ruská opozice chystá na víkend v centru Moskvy další demonstraci. Při posledním nepovoleném protestu v sobotu ruská policie několik stovek demonstrantů zadržela. Mohou demonstrace zvrátit rozhodnutí úřadů? Jak se na moskevské protesty dívá zbytek Ruska a jsou vůbec volby do moskevské Dumy tak zásadní? Hostem Radiožurnálu byla novinářka Petra Procházková z Deníku N, která se dlouhodobě věnuje Rusku a zemím bývalého Sovětského svazu.

Natočila víc jak sto dokumentů a vstoupila i do politiky. Olga Sommerová slaví 70. narozeniny

05. 08. 2019, rubrika: Aktuality

Velkou láskou Sommerové je postava spisovatelky Boženy Němcové a čtení knih obecně: „Skrze četbu knih vede nejspolehlivější a nejkrásnější cesta k probuzení lidskosti,“ říká. A chtěla by prý, aby si ji lidé pamatovali jako „zářivou blondýnu s dlouhými vlasy, která u plotny i za kamerou káže feministické myšlenky“.

Nekopírujte muže, radí ženám jedna z nejvýše postavených Češek v Evropě

05. 08. 2019, rubrika: Aktuality

Jitka Schmiedová prošla za svoji kariéru několika velkými korporacemi – pracovala v českém Vodafonu, dlouho byla v České spořitelně a později se dostala do mezinárodních struktur v mateřské Erste Group. Dnes sedí v nizozemském Haagu na pozici personální ředitelky NN Investment Partners a ve skupině s majetkem kolem 260 miliard eur má na starosti zhruba tisíc lidí.

Rodičovství v národním zájmu sektářů a tmářů

01. 08. 2019, rubrika: Aktuality

Poslouchat řeči různých mužů o tom, jak máme rodit, aby to státu pomohlo, je frustrující. V minulosti byly takové experimenty fatální a problematické a vždy vedly k omezování svobod žen. Navíc tu jinak žádná velká rodinná politika neprobíhá. Babiš se Schillerovou se bránili navýšení rodičovského příspěvku, který zůstával po několik let nesmyslně nízký. Neexistuje nic jako plošná a nepodmíněná mateřská, na kterou by dosahovali i ti, kteří ještě nic neodvedli do státní kasy. Státní jesle nemáme. Zásadní zákon, který by umožňoval umisťovat do školek už dvouleté děti, zničil dvakrát rozvedený ochránce tradiční rodiny Václav Klaus mladší, který se s něčím tak zbytečným, jako je péče o děti, nemusel nikdy trápit.

Den v triku