ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Nekopírujte muže, radí ženám jedna z nejvýše postavených Češek v Evropě

05. 08. 2019, rubrika: Aktuality

Jitka Schmiedová prošla za svoji kariéru několika velkými korporacemi – pracovala v českém Vodafonu, dlouho byla v České spořitelně a později se dostala do mezinárodních struktur v mateřské Erste Group. Dnes sedí v nizozemském Haagu na pozici personální ředitelky NN Investment Partners a ve skupině s majetkem kolem 260 miliard eur má na starosti zhruba tisíc lidí.

Rodičovství v národním zájmu sektářů a tmářů

01. 08. 2019, rubrika: Aktuality

Poslouchat řeči různých mužů o tom, jak máme rodit, aby to státu pomohlo, je frustrující. V minulosti byly takové experimenty fatální a problematické a vždy vedly k omezování svobod žen. Navíc tu jinak žádná velká rodinná politika neprobíhá. Babiš se Schillerovou se bránili navýšení rodičovského příspěvku, který zůstával po několik let nesmyslně nízký. Neexistuje nic jako plošná a nepodmíněná mateřská, na kterou by dosahovali i ti, kteří ještě nic neodvedli do státní kasy. Státní jesle nemáme. Zásadní zákon, který by umožňoval umisťovat do školek už dvouleté děti, zničil dvakrát rozvedený ochránce tradiční rodiny Václav Klaus mladší, který se s něčím tak zbytečným, jako je péče o děti, nemusel nikdy trápit.

O TVORU JMÉNEM ČLOVĚK. SNÍMEK VÁCLAVA MARHOULA SE PROSADIL DO SOUTĚŽE V BENÁTKÁCH

01. 08. 2019, rubrika: Aktuality

Do filmu s rozpočtem kolem 170 milionů korun obsadil Marhoul, který u něj figuruje i jako scenárista a producent, kromě dětského herce Petra Kottlára i několik výrazných zahraničních hvězd. Roli kněze například přijal Harvey Keitel. Na filmu Václav Marhoul pracoval více jak deset let. Premiéru bude mít 12. září, tedy pět dní po konci benátského festivalu.

Architektka Eva Le Peutrec: Mrakodrapy jsou katedrály 21. století

15. 07. 2019, rubrika: Aktuality

Když bylo architektce Evě Le Peutrec šestadvacet, vyprojektovala v Šanghaji svůj první mrakodrap. Začala si tak plnit dětský sen, stavět jednou vysokánské domy, které se tyčí až k nebi… Byla rok po škole a práci v Číně si začala vyhledávat přes internet. Neměla domluvené bydlení, neznala řeč ani zdejší zvyklosti, ale nebála se riskovat. Dnes patří k uznávaným hvězdám ve svém oboru.

Nový projekt Yoko Ono nutí diváky přemýšlet o historickém přínosu imigrantů v USA

15. 07. 2019, rubrika: Aktuality

Umělkyně pocházející z Japonska ji poprvé představila v roce 1961. Společným jmenovatelem všech instalací série je zapojení diváků, kteří improvizují s barvou na různých bílých površích, například na plátně nebo glóbusu. Instalace je symbolicky umístěna v galerijním prostoru v newyorské přístavní čtvrti Seaport nedaleko sochy Svobody a ostrova Ellis Island.

‚Přestávají platit fakta. Důležitější, než co kdo řekne, je, kdo to říká,‘ myslí si Lenka Bradáčová

11. 07. 2019, rubrika: Aktuality

Mám v této souvislosti obavy, že tento jev je úzce spjatý s tím, jak přestávají platit fakta. Důležitější, než co kdo řekne, je, kdo to říká. S tím jsou spojené fake news a sociální bubliny. Analýza tohoto jevu není důležitá jen pro sociology a ekonomy, i my si musíme tuto realitu dneška při naší práci uvědomovat. Jistě ji ovlivňují i způsoby komunikace, v nichž se často projevuje zvýšená agresivita.

Válka s Trumpem i za rovné platy. Ženské mistrovství světa ve fotbale nebylo jen o sportu

11. 07. 2019, rubrika: Aktuality

Nejúspěšnější šampionát v historii ženského fotbalu přinesl velké příběhy, zdaleka nejen ty odehrávající se na zeleném trávníku. Vítězný tým Spojených států dokázal ustát tlak ze strany evropských fotbalových velmocí i části americké veřejnosti, která stojí za prezidentem Donaldem Trumpem. Šéf Bílého domu kapitánce týmu Megan Rapinoeové vzkázal, aby nejdříve zvítězila, a až poté mluvila. Hráčka mu odpověděla tak, že svůj tým dovedla k titulu a stala se hvězdou turnaje.

Dokumentaristka Třeštíková se stala členkou Akademie. ‚Jsem nejpřekvapenější člověk v okolí,‘ reagovala

08. 07. 2019, rubrika: Aktuality

Pod zbrusu novým životním portrétem slavného Čecha Miloše Formana jsou podepsáni Jakub Hejna a Helena Třeštíková. Proč byl Forman idolem slavné české dokumentaristky? Co říká na pozvání do poroty od americké Akademie filmového umění a věd, která uděluje Oscary?

Z umělého oplodnění se stal obří byznys. Expertka varuje před výrobou dětí na zakázku

08. 07. 2019, rubrika: Aktuality

Psycholožka Hana Konečná je jedním ze dvou zástupců Česka v Bioetické komisi Rady Evropy. V rozhovoru pro INFO.CZ mimo jiné vysvětluje, proč se obává „výroby dětí na zakázku“ a proč se podle ní snaha pomoci neplodným párům mění v „obchod s lidmi“.

Feministická snídaně – snídaně šampionů

04. 07. 2019, rubrika: Aktuality

V případě Istanbulské úmluvy sice nejde o těžkou literaturu typu Zločinu a trestu, přesto je však její obsah pro rozhodující činitele patrně nečitelný. „Ano, naše legislativa týkající se násilí na ženách již existuje, Istanbulská úmluva však není jen o zákonech, ale o celé řadě opatření, které jsou jednak preventivního charakteru, a také zajišťují následnou pomoc obětem,“ vysvětlovala Branislava Marvánová-Vargová, zastupující Centrum pro ženy ROSA.

Den v triku