ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Věra Jourová: Mám stále sbalený kufr, je to pro mě naprostá rutina

03. 08. 2017, rubrika: Aktuality

Snažím se přicházet s návrhy, které by zvýšily zaměstnanost žen a snížily rozdíly v odměňování mužů a žen. Zabývám se hodně otázkami násilí na ženách, statistiky jsou dost děsivé. Důležité je, aby si společnost připustila, že nerovnost existuje, že ženy jsou ve většině sfér znevýhodněny – a Česko se tady vůbec nemá čím chlubit.”

Počet neplatičů alimentů klesá. Díky nízké nezaměstnanosti i hrozbě zabavení řidičáku

03. 08. 2017, rubrika: Aktuality

Rodiče dluží na výživném v průměru přes 90 tisíc korun na jedno dítě. Jen v loňském roce policie vyšetřovala přesně 10 611 rodičů, kteří neplatili soudem přiznané alimenty. Ve většině případů je neplatičem otec.

Zuzana Růžičková: O tom, co se s námi stalo, jsem nedokázala mluvit

31. 07. 2017, rubrika: Aktuality

Tolik nekonečné hrůzy i nekonečného štěstí by se vešlo jen do málokterého života. Nikdo nespočítá, kolikrát hleděla smrti do tváře a kolikrát zase prožívala opojnou závrať z hudby a potlesku posluchačů. Devadesát let královny cembala Zuzany Růžičkové by vydalo na několik románů. Mrazivých i povznášejících.

Zuzana Skálová vyměnila Prahu za odlehlé Laponsko

31. 07. 2017, rubrika: Aktuality

„Po své první návštěvě jsem se sem vracela každé léto. Nakonec jsem se rozhodla zkusit tady žít. Je to taková Amazonie Evropy. Pohádkový, osvobozující prostor rozlehlé arktické přírody,“ říká Pražačka, která se přestěhovala do cizí země sama, jen s lyžemi, stanem a minimální znalostí finštiny.

Klára Issová: Přestala jsem v sobě potlačovat svou sílu, oheň, energii

27. 07. 2017, rubrika: Aktuality

Křehká kráska s laníma očima? Možná že takhle si Kláru Issovou pamatujete z některých starších filmů. Ale skutečnost je mnohem méně prvoplánová. Klára si s námi povídala o proměně, kterou právě prochází a ve které jí pomáhá mimo jiné i boxování.

Moderátorky chtějí zažalovat BBC, vadí jim propast v odměňování mužů a žen

27. 07. 2017, rubrika: Aktuality

Skupina moderátorek BBC zvažuje podání žaloby na svého chlebodárce. Vadí jí genderová propast v odměňování mužů a žen, kterou odhalil seznam nejlépe vydělávajících zaměstnanců a spolupracovníků korporace.

Česku chybí političky, zaostáváme za průměrem. Jednat se dvaceti muži nebývá příjemné, říká Marksová

24. 07. 2017, rubrika: Aktuality

Z jednoho konce žebříčku na druhý. Česká republika se řadí mezi země s nejnižším počtem žen v dolní komoře i ve vládě. V soudnictví však ženy dominují. „Často máme jiné životní zkušenosti než muži a díváme se na řadu problémů jinak. Každou chvíli jsem na jednání s deseti až dvaceti muži. Není to vždy příjemné a o řadě věcí se v takové skupině diskutuje těžko,“ řekla Aktuálně.cz ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Co tíží matky samoživitelky? Samota, výčitky i nízké sebevědomí

24. 07. 2017, rubrika: Aktuality

Problémy tížící samoživitele spolu většinou úzce souvisejí. Přestože je jich na první pohled obrovské a nezvladatelné množství, podle odborníků s nimi jde bojovat efektivně, protože řešení byť jediného problému může spustit pozitivní řetězovou reakci. Jen je třeba udělat první krok.

Zažíváme mediální šikanu. Ženy se honí za ideálem, říká Češka podporující normální křivky

20. 07. 2017, rubrika: Aktuality

Začala jsem si všímat, jak máme zkřivené myšlení a jak se upínáme na jeden ideál krásy, za kterým je mnohdy práce plastických chirurgů, drastických diet a Photoshopu. Čím dál víc mě svazovalo to, že pokud chci „prorazit“, musím být „dokonalá“.

Rakovina, děti v 'děcáku' nebo klíšťová encefalitida. 7 prvenství, na které Češi nemohou být pyšní

20. 07. 2017, rubrika: Aktuality

Česká republika je poslední země v Evropě, kde je možné posílat do dětských domovů děti do tří let. Česko kvůli tomu čelí dlouhodobé kritice, protože před podporou vlastních a náhradních rodin dává přednost umístění dětí do ústavní péče. Podle ministryně práce a sociálních věci Michaely Marksové (ČSSD) zde stále funguje „starý sovětský systém“.

Den v triku