ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

MUSÍME DÁT MATKÁM REÁLNOU MOŽNOST VOLBY

04. 04. 2019, rubrika: Aktuality

S ekonomkou Klárou Kalíškovou o tom, jak by stát měl podporovat rodiče a rodiny

Takže pokud na to žena není sama, pokud je tu otec, který plní vyživovací povinnost, pak tuto funkci stát plní. Ale pořád ještě neumí pracovat s tím, že pro každou rodinu tohle není optimální řešení. Byť politici tímto směrem v posledních letech jdou a snaží se dávat rodinám větší volbu a podporovat i jiné modely, je tu stále obrovský prostor pro zlepšení. Potřebujeme ženám usnadnit slaďování práce a péče, dát jim reálnou možnost volby.

K šití ji inspiroval děda. Česká designérka zachraňuje textil a přetváří odpad v módu

01. 04. 2019, rubrika: Aktuality

Textilní průmysl patří k největším znečišťovatelům na světě. Ročně se vyrobí zhruba 150 miliard kusů oděvů. Vyřazené tuny oblečení, oděvních doplňků i látek přitom častokrát skončí ve spalovnách a na skládkách. Do boje s nadbytečným množstvím textilního odpadu i rychlou módou se pustila před lety také designérka Lenka Vacková.

Jana Plodková: Šaty jsou důležité a na kulturu odívání by se mělo dbát

01. 04. 2019, rubrika: Aktuality

Zažili jsme tam i migraci zvířat, což byl obrovský zážitek. Přemísťovalo se na půl milionu pakoňů a zeber, působili jako jeden organismus. Stali jsme se svědky toho, jak přes cestu přecházejí žirafy a zebry. A jedna z žiraf se postavila doprostřed cesty a čekala, až ostatní přejdou. Na zvířata máme zkreslený pohled. Myslíme si, že jsou v hierarchii pod námi. Já je vnímám jako rovnocenné partnery, kteří by se měli respektovat.

Život s umělcem byl náročný, říká Veronika Vieweghová, která podporuje domácí vzdělávání

28. 03. 2019, rubrika: Aktuality

Na první pohled idylická rodina, charismatický a slavný muž, krásná manželka, dvě děti a luxusní domov. Veronika Vieweghová dnes přiznává, že by jí tehdy nikdo nevěřil, jak se mohla cítit nešťastná. Maminka dvou dětí v sobě nakonec našla sílu od manžela odejít a postavit se na vlastní nohy. Své dcery vzdělávala sama a dnes se věnuje řadě projektů.

Jourová z kola ven. Evropské liberály povede do voleb tým bez české eurokomisařky

28. 03. 2019, rubrika: Aktuality

Jourová své rozhodnutí neúčastnit se vysvětlila tím, že chce v Česku pomáhat s kampaní hnutí ANO, jehož je členem. Hnutí minulý týden potvrdilo, že jako jedničku na kandidátce pro eurovolby nasadí europoslankyni Ditu Charanzovou. Na další místa pak schválilo její kolegyni v Evropském parlamentu Martinu Dlabajovou, ekonoma a manažera Martina Hlaváčka nebo stávající poslankyni Radku Maxovou.

K pádu do sociální nejistoty stačí málo, tvrdí ženy, které pomáhají matkám v nouzi

25. 03. 2019, rubrika: Aktuality

„V jednotě je síla,“ slýchávám při rozhovorech se zajímavými ženami. „My ženy bychom si měly pomáhat,“ dodávají obvykle. Mnohé z nich nezůstávají jen u slov. V určitém bodě svých životů se rozhodnou, že – když se mají dobře ony – podpoří ty, co takové štěstí neměly. Myslívají přitom často na děti těch méně „úspěšných“.

Ani #MeToo v Česku nic nezměnilo, říká autorka románu o násilí na ženách Denemarková

25. 03. 2019, rubrika: Aktuality

“A to jsou přesně (tyhle) typy mužů, kteří dávají signály, že jsme zase před sto lety: Trump, Erdogan, Putin, Lukašenko, Zeman, Babiš. To jsou ti, kteří vidí ženu jenom – pokud už ji vnímají – tak, že je to hezká holka,” míní. “Už musíme říci stop, musíme s tím ty muže konfrontovat.”

Stáří už není strašák, senioři jsou nejaktivnější v historii. Nekončíme, vzkazují

21. 03. 2019, rubrika: Aktuality

Dokumentární film Nikdy nekončíme o čtveřici seniorů, kteří navzdory stáří i handicapům chtějí žít naplno, vznikl podle režiséra Jiřího Zykmunda v podstatě na zadání společnosti. Ta prý zjistila, že se s českými důchodci děje něco zásadního, přelomového, co tu ještě nebylo. Snímek měl předpremiéru na festivalu Jeden svět, 19. března míří do kin.

Stávka za klima: Už nás nebaví zdvořile žádat vlády, aby nám zajistily budoucnost

21. 03. 2019, rubrika: Aktuality

My mileniálové vnímáme hrozbu nevyhnutelného zániku natolik, že to ovlivňuje řadu našich životních rozhodnutí. Od odmítání přivést děti na tento svět až po hédonistické excesy, protože „stejně už nic nemá smysl“. A dnešní děti čelí ještě drsnější realitě. Až jim bude dvacet osm jako mně, bude už pozdě. Máme dvanáct let na to, abychom klimatický kolaps odvrátili.

Za více možností pro matky. Daniel Prokop a jeho Úvod do praktické sociologie

18. 03. 2019, rubrika: Aktuality

Je dobré redukovat nerovnosti v důchodech žen a mužů. Musíme se ale zaměřit i na to, aby ženy měly možnost volby, a mateřství se tak neprojevovalo v platových nerovnostech. To neznamená zvyšovat rodičovské příspěvky, ale masivně navýšit podporu předškolních služeb. Také je dobré zvýhodnit částečné úvazky a zrušit nesmyslnou slevu na dani za nepracující manželku, kterou plně vyčerpá stejně jen střední třída.

Den v triku