ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Chtěla bych se setkat s Putinem, říká jedna z možných prvních dam Michaela Horáčková

02. 10. 2017, rubrika: Aktuality

Mému muži se často podsouvá, že je ze světa hazardu a podobné věci, se kterými on nemá nic moc společného. Nicméně jestli si z herního prostředí něco naprosto perfektně osvojil, tak je to právě to, že dokáže odhalit falešnou hru, což je v současné politické kultuře strašně potřeba.

Čas na první českou prezidentku

02. 10. 2017, rubrika: Aktuality

Brzy to bude sto let od doby, kdy české, respektive československé ženy získaly volební právo. Byli jsme dokonce jedna z prvních zemí, která toto právo ženám přiznala. Přesto jsme dodnes neměli ani premiérku, ani prezidentku. Proto si myslím, že máme nejvyšší čas na to, aby v čele naší země stanula žena.

Žena, která posílá Jakeše před soud: Není možné se tvářit, že zabíjení za komunismu bylo v pořádku

28. 09. 2017, rubrika: Aktuality

Platforma evropské paměti a svědomí podala trestní oznámení na poslední žijící členy vedení Komunistické strany Československa za zabíjení na hranicích tehdejšího komunistického státu. To míří i na bývalého generálního tajemníka Ústředního výboru KSČ Miloše Jakeše nebo na československého premiéra Lubomíra Štrougala.

Komise připravuje jednotné testování výrobků, konkrétní principy představí 13. října

28. 09. 2017, rubrika: Aktuality

„Národní inspekce volaly po tom, abychom jim dali jasné právní stanovisko. To jsme dnes udělali,“ poznamenala Jourová.Nyní podle ní právě národní orgány „musí sebrat odvahu pustit se do něčeho nového“, neboť tento problém zatím nikdo neřešil. Národní dohledové orgány jsou ale podle komisařky právě těmi, kdo mohou výrobcům „šlapat na paty“ a případně jim udělovat sankce.

Jsem novodobá emigrantka, současný stav v Česku mi nevyhovuje, říká žena, jež sama putuje světem

25. 09. 2017, rubrika: Aktuality

A druhým dechem dodává, že po loňském krátkodobém návratu do Česka pochopila, že nezáleží na tom, kde se člověk nachází, ani exotika člověka totiž šťastného neudělá. Podle ní záleží především na vlastním rozpoložení a smyslech, jež pomáhají na cestě k uvědomění si sebe sama.

„Staré, tlusté, strašné.“ Letušky zažalovaly Aeroflot a staly se symbolem tažení za práva žen

25. 09. 2017, rubrika: Aktuality

„V Rusku spočívá důkazní břemeno v těchto případech na žalující straně, tedy žena by musela u soudu prokázat, že byla diskriminována. Navíc spor se zaměstnavatelem může ohrozit další kariéru. To není každá ochotná riskovat,“…

Digitální technologie mohou za stres i odcizení. Nejohroženější jsou děti, říká psycholožka

21. 09. 2017, rubrika: Aktuality

Ještě dnešní puberťáci zažili svět, kdy internet nebyl zas tak běžný a doma byl třeba jenom jeden stolní počítač. Ale co se stane s generací dětí, které vyrůstají s tabletem v ruce? To nikdo nevíme, neexistují na to zatím žádné studie a výzkumy. Ale ohrožené jsou všechny věkové kategorie, například i lidé v důchodovém věku.

Hana Moučková: Sokol je sice spolek tradiční, ale s moderním obsahem činnosti

21. 09. 2017, rubrika: Aktuality

Zmínku o zkostnatělosti rozhodně popírá fakt, že přestože sokolské jednoty (1102) působí v konkurenci ostatních sportovních organizací, naprostá většina členů je mladších 25 let a Sokol je dokáže přitáhnout. „Nám nenarůstají dospělí, ale děti a mládež. Z toho jsem nadšená. To je to nejlepší, co může být,“ říká Hana Moučková.

DEMONSTRANTKU PROTI ŠIBENICÍM KATEŘINU KREJČOVOU SOUD OSVOBODIL

18. 09. 2017, rubrika: Aktuality

Soud osvobodil režisérku Kateřinu Krejčovou, obviněnou před dvěma lety za napadení a zranění policisty. Případ ale překračuje otázku viny, či neviny Krejčové. Jde o to, kdy se občan může bránit neoprávněným výzvám policistů. V Česku to občané musí bohužel zvažovat nečekaně často, aspoň v poměru k okolním zemím.

Nakladatelka Barbora Baronová: V českém veřejném prostoru jsou ženy málo slyšet

18. 09. 2017, rubrika: Aktuality

V posledním roce jsem si ale velmi vědoma toho, jak málo prostoru dostávají ženy v českém veřejném prostoru, a proto teď už cíleně pracuji výhradně na knihách realizovaných ženami.

Den v triku