ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Poslankyně SPD měla pochopení pro výhrůžky prvňákům. Nejde o trestný čin, říká policie

01. 02. 2018, rubrika: Aktuality

Pedagožka a poslankyně SPD Tereza Hyťhová, která v listopadu loňského roku nechvalně proslula výroky pro server Lidovky.cz souvisejícími s výhrůžkami dětem v první třídě, se podle policie nedopustila trestného činu. Trestní oznámení na ni podal občan, kterému se její slova o tom, že chápe lidi, kteří vyhrožují dětem, hrubě nelíbila.

Můj souboj s neviditelností: Otevřená zpověď Pavlíny Pořízkové o odvrácené straně slávy

01. 02. 2018, rubrika: Aktuality

Já su všecko. Já su polívka, odpovídá na otázku, kým se cítí být. Narodila se v Československu, vyrostla ve Švédsku, kariéru odstartovala ve Francii a nyní žije ve Spojených státech. Je zrovna na návštěvě v Oregonu u nevlastních dětí svého manžela, rockového hudebníka Rika Ocaseka.

Marta Kubišová: Mám zdravý nehysterický vztah k téhle zemi

29. 01. 2018, rubrika: Aktuality

Chybí vám Václav Havel?
Moc. Nemusel by ani sedět na Hradě, stačil by jako glosátor. Myslím, že kdyby Václav žil, kdyby došlo k tomu zázraku, že by se uzdravil, byli bychom dneska jinde. V prestiži ve světě především.

Český Krumlov věnuje rok 2018 ženám. Vystaví práce Toybox, Šedé nebo partnerky Josefa Váchala

29. 01. 2018, rubrika: Aktuality

Do oslav „osmičkového“ roku se zapojuje i českokrumlovská galerie Egon Schiele Art Centrum, která ovšem spíš než na vznik republiky klade důraz na fakt, že právě v tuto dobu získaly československé ženy volební právo.

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

25. 01. 2018, rubrika: Aktuality

„Trend je velmi zvláštní. Stoupá podíl žen na všech úrovních vysokoškolského studia, v oboru však nezůstanou. Počet těch, které odpadnou, je veliký a nedává to smysl. Stát plýtvá lidským kapitálem, do kterého investoval peníze,“ míní Naděžda Straková z Národního kontaktního centra – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR.

Zprávy z Kremlu sotva stíhám lajkovat. Parodie Zvonků štěstí o fake news dobývá český Facebook

25. 01. 2018, rubrika: Aktuality

Písničku pojmenovanou Zprávy z Kremlu nahráli a retro klip natočili v Praze během jediného dne, umístili ji na Facebook a nestačili se divit. „Hned se strhla smršť reakcí, telefonů, e-mailů a ohlasů. Ta velká reakce nás překvapila, poprvé jsem přímým svědkem toho, jak se rodí virál,“ říká Grygar.

Ústí zalije náměstí pryskyřicí, ženám se tu už nezlomí podpatky

25. 01. 2018, rubrika: Aktuality

Oprava má probíhat tak, že dlažba bude opatrně rozebrána, odstraní se zbytky spárovacího materiálu a doplní se nová podkladová vrstva. Na tu se položí zpět původní dlažba a spáry vyplní materiál na bázi pryskyřice.

MAŘÍKOVÁ: Proč na Hrad kandidovali jen samí muži?

22. 01. 2018, rubrika: Aktuality

Jisté však je, že česká společnost tím, že nevěnuje dostatečnou pozornost a nevytváří systematické podmínky pro uplatnění žen v politice, mrhá potenciálem poloviny své populace, která v současné době dosahuje dokonce vyššího vzdělání než její mužská část.

Apolena Rychlíková: Lež není názor

22. 01. 2018, rubrika: Aktuality

Tento způsob komunikace, který pohltil veřejný prostor, nemá svůj původ mezi frustrovanými „obyčejnými“ lidmi. Jen kvůli těm, kteří kumulují moc a kapitál, kteří utvářejí mediální prostor a úspěšně zneužívají nejistoty nás ostatních a přetavují ji v paranoidní nenávist, žijeme ve zcela oddělených světech.

Vadí mi Zemanovo spojení s Putinem. Chytrým lidem dojde, proč jsem to udělala, říká aktivistka Femen

18. 01. 2018, rubrika: Aktuality

Všimli jsme si, že Zeman byl jediný evropský prezident, který podpořil Putina a Moskvu po anexi Krymu. Do zpráv pak řekl, že Krym právoplatně náleží Rusku. To je ale absurdní, to bychom mohli říct, že má Putin právo třeba i na Karlovy Vary. Víte, to není tvrzení prezidenta demokratické země.

Den v triku