ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Úsměv jsem rozdávala, ale neměla jsem na něj vždycky sílu, říká Olga Šípková

31. 05. 2018, rubrika: Aktuality

Postupně jsem se učila. Mít ráda sama sebe, najít radost v sobě, přemýšlet a dělat smysluplné věci, zpomalit, mít se na co v životě těšit. Nedělat si domněnky, nebrat věci osobně… co vám to připomíná? Ano, 4 dohody. Staly se mou biblí.

Jsem na své příjmení velmi pyšná, říká Anna Stropnická

31. 05. 2018, rubrika: Aktuality

Ale vždycky tomu tak nebylo, to musím přiznat. Na začátku se vše točilo kolem mé rodiny a já jsem prostě neexistovala. Časem se to hodně posunulo. Nejenže jsem se naučila jméno nevnímat, stejně si každý myslí, že mám vše díky protekci.

Prezidentské debaty jsem se strašně bála. Ale někdo to dělat musel, směje se moderátorka Witowská

28. 05. 2018, rubrika: Aktuality

Rozhovor s čerstvou laureátkou Novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského Světlanou Witowskou o ostře sledované prezidentské debatě, přestřelkách s Andrejem Babišem i o tom, proč mají moderátorky nižší platy než jejich mužští kolegové.

Překládám Nesba, ale detektivky nečtu, přiznává Krištůfková

28. 05. 2018, rubrika: Aktuality

“Norové razí názor, že děti mají rozum a samy dospějí k tomu, že tohle chování není správné. Mě to tehdy šokovalo, protože od nás jsem byla zvyklá na úplně jiný přístup. Když mě před odjezdem rodina vzala na večeři do lepší restaurace, ty děti tam skoro skákaly po stolech. Nevadilo to nikomu. Jenom mně.“

AMERIČANKA V LONDÝNĚ. ZMĚNÍ FEMINISTKA A AKTIVISTKA MEGHAN MONARCHII?

24. 05. 2018, rubrika: Aktuality

Dcera černé učitelky jógy a bílého filmaře narozená a vychovaná v Los Angeles (navíc o tři roky starší než ženich a rozvedená) připomíná neformálním a uvolněným chováním Harryho matku Dianu a bude velmi zajímavé sledovat, zda monarchie změní ji, nebo naopak.

Ženy na rodičovské chtějí pracovat. Mají u českých firem šanci?

24. 05. 2018, rubrika: Aktuality

Podle aktuálního průzkumu společnosti Mavimi, jež zprostředkovává kontakt mezi ženami na mateřské či rodičovské dovolené a zaměstnavateli, se chce přes 80 procent žen zapojit do práce nejpozději rok od narození dítěte.

PROČ ŽENY NEMUSÍ JEN VAŘIT ČAJ Z BYLIN ZA SVITU MĚSÍCE

21. 05. 2018, rubrika: Aktuality

Jak nás místopředseda Haník a spol vracejí do devatenáctého století

Zakladatel moderních olympiád Coubertin aktivně bránil ženám v účasti na sportovních kláních týmiž argumenty jako Haník: první měl za to, že sportující ženy jsou „nezajímavé a neestetické“, druhý „raději vidí ženu ve večerních šatech než pod činkou v posilovně“.

Věčný Putin-Publikujeme text ruské novinářky, která popisuje plíživý nástup diktatury a její metody zastrašování, disciplinace a represe.

21. 05. 2018, rubrika: Aktuality

Jak poznáte, že přišel fašismus? Není to naráz jako ve filmu. Fašismus postupně zasahuje nejdřív jednu, pak druhou část života. Někdy se může zdát, že se nic moc nestalo. „Jen“ někoho zavraždili. Někoho zavřeli. Někoho zadrželi na demonstraci. Donutili k emigraci. Schválili absurdní zákon. A pak přijde okamžik, kdy pochopíte, že země, ve které žijete, už je jiná.

Sme: Kvůli vraždě Kuciaka policie vyslýchala českou novinářku, zabavila jí mobil

17. 05. 2018, rubrika: Aktuality

„Vysvětlili mi, že buď podepíšu dokument o tom, že telefon vydávám dobrovolně, nebo dostanu pořádkovou pokutu 1650 eur (asi 42 000 korun) za to, že nespolupracuji, a telefon mi bude odebrán,“ sdělila Holcová.

Žijeme v džungli, v níž ztrácíme sami sebe, řekla eurokomisařka Jourová

17. 05. 2018, rubrika: Aktuality

Od 25. května nabývají účinnosti nová pravidla Evropské unie týkající se ochrany osobních údajů (GDPR). Skandál s Facebookem podle české eurokomisařky pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věry Jourové udělal nové evropské legislativě reklamu, jakou by sama nikdy nezvládla.

Den v triku