ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

SLUŠNÍ MUŽI SE MUSÍ POSTAVIT TĚM NESLUŠNÝM

20. 11. 2017, rubrika: Aktuality

Se sociologem Michaelem Kimmelem o novém pojetí mužství a novém začátku sexu

Říkám to pořád dokola – není možně zlepšit postavení žen a dívek, dokud nezapojíme muže a chlapce. Neexistovalo ženské téma, které nevyžadovalo podporu mužů. Včetně těch klasických otázek typu volebního práva. Takže muži jsou naprosto v této debatě klíčoví a je nutné, aby se do ní zapojili veřejně.

Sociální sítě jsou jako heroin. Zvyšují riziko sebevražd a dělají z lidí počítače, varují vědci

20. 11. 2017, rubrika: Aktuality

Neurovědec Martin Jan Stránský z Yaleovy univerzity upozornil na výzkumy, které prokazují, že sociální sítě jsou návykové, zvyšují riziko úzkosti, deprese, sebevražd a zhoršují komunikaci. Podle něj se z lidí závislých na sítích stávají počítače a děti by se na sociální sítě neměly vůbec pouštět. V debatě v rámci Broumovských diskusí s ním souhlasil také Ondřej Šteffl ze společnosti Scio, ten přirovnal sociální síť k heroinu.

Babiš Česku zajistí větší vliv v EU, věří Charanzová. Radí mu, jak se chovat v Bruselu

16. 11. 2017, rubrika: Aktuality

…patří mezi několik lidí, kteří Babišovi radí s evropskou politikou. A podle některých hlasů Babiš na názory Charanzové často dá. Zvláště poté, co se s ním rozešel jiný europoslanec, Pavel Telička. Server Politico Charanzovou nedávno zařadil mezi nejvlivnější ženy v Bruselu.

Navrátilová bude na české minci. Teď si přeje, aby byl Turnaj mistryň v Praze

16. 11. 2017, rubrika: Aktuality

Wimbledonská vítězka Martina Navrátilová bude spolu s Janem Kodešem jako první zvěčněná na pamětních mincích v sérii věnované českým tenisovým legendám. Hráčka z Řevnic, která v roce 1975 emigrovala do USA, novinářům přiznala, že si takového ocenění v České republice obzvlášť váží.

Francouzi, nebo Francouzi.ky? Ve francouzštině se rozhořel spor za genderovou vyváženost slov

13. 11. 2017, rubrika: Aktuality

Ve Francii v poslední době zuří vášnivá debata o genderově vyváženější formě jazyka. Iniciátoři změn si přejí, aby v textu byla u slov s mužským rodem zároveň používána i jeho ženská koncovka. Odpůrci novot hovoří o intelektuálním terorismu a smrtelné hrozbě pro francouzský jazyk, napsala agentura AFP.

Digitální demence je úpadek naší duše, říká autor bestselleru

13. 11. 2017, rubrika: Aktuality

Digitální demence je duševní úpadek zaviněný digitálními médii. Termín digitální demence jsem mimochodem nevymyslel já, poprvé ho v trochu jiném smyslu použili lékaři v Jižní Koreji, když popisovali změny v chování mladých lidí, kteří nadužívají počítače. Jsou unavení, nepozorní, mají problémy se spánkem. To bylo před sedmi lety.

Čistě pánská záležitost. Souboj o Hrad chtěla zkusit jediná žena, dopadla bídně

09. 11. 2017, rubrika: Aktuality

Holovská sama přiznává, že pro ni kandidatura nejspíš bude nedostižným snem. „Zatím potřebné podpisy nemám, ozvaly se mi jen dvě poslankyně,” přiznala Holovská v Duelu Seznamu.

Populisté atakují práva žen, míní expertky

09. 11. 2017, rubrika: Aktuality

„Nedávná kampaň ukázala, jak je problém sexuálního násilí v Česku rozšířený. Je zklamání vidět takové reakce. Pro oběti sexuálního obtěžování je složité o tom hovořit,“ uvedla šéfka České ženské lobby (ČŽL) Jana Smiggels Kavková. ČŽL zastřešuje tři desítky organizací na podporu žen, dětí či rodin.

Cukrovka „odchází“ po sladkém jídle!-Tak to vypadá, že Nobelova cena v oblasti medicíny letos s jistotou putuje na pražský hrad

07. 11. 2017, rubrika: Aktuality

Zeman odmítl spekulace, že by měl problémy se zdravím. Dokonce mu „odešla cukrovka“, jak prohlásil. „V sobotu mi odešla cukrovka, neboť při posledním měření je hodnota krátkodobé glykémie 5,8. Lékař i já jsme z toho byli v šoku,“ řekla hlava státu s tím, že hranice cukrovky je 6,0.

Jourová: Konečně se o násilí na ženách mluví. Ale nesmí to přejít do fanatismu

06. 11. 2017, rubrika: Aktuality

Monitoring západoevropského tisku po volbách mě vůbec nepotěšil. Tam přesně zaznívala tato slova. Bude potřeba nějaký čas, aby se i zbytek Evropy přesvědčil o tom, že Česká republika se bude dál odvíjet směrem demokratickým a tím, kde budou společně sdílené hodnoty dodržovány.

Den v triku