ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Scenáristka Olga Dabrowská: Ve filmu Samotáři je hodně věcí z mého života

18. 02. 2019, rubrika: Aktuality

„Trh se vztahy byl přesycen, každý byl zvědavý na každého,“ vzpomíná na 90. léta minulého století režisérka a scenáristka Olga Dabrowská (50). „Vyměňovali jsme vztahy jako auta a neuvědomovali si, že se chováme povrchně.“ Její nejnovější film Cena za štěstí se ptá, jaké mohou být následky takového způsobu života.

V čele státu jsou rasisti, lidé si chrání své očůrané teritorium, říká herečka ze seriálu Most!

14. 02. 2019, rubrika: Aktuality

Takže jim nejde o budoucnost?
Určitě ne. Řeší jen teď a tady. Ale opakuju, nechci to soudit. Žijeme v demokratickém státě a každý si může volit, koho chce. To, že já s tím nesouhlasím, je moje věc. A jediné, co s tím můžu dělat, je, že se toho nebudu účastnit. Nesouhlasím s premiérem? No tak nedám do jeho novin rozhovor. A že těch nabídek bylo opravdu poměrně dost…

Nekonečná pohádka o porodech

14. 02. 2019, rubrika: Aktuality

To, co na Bulovce vzniklo, bohužel není tím, po čem rodiče volají. Ministerstvo zdravotnictví rodiče, potažmo profesní a zájmové organizace, které jejich přání znají, neposlouchá. Po čem rodičky touží? Svůj porod chtějí mít ve svých rukách. Nechtějí už zažívat ukradené porody, kdy většinu svých kompetencí odevzdaly pod větším či menším nátlakem lékařům a nemocničním porodním asistentkám.

Plzeň: Pilotní projekt pomáhá i ženám, jež zažily týrání, přišly o práci, byt i děti

11. 02. 2019, rubrika: Aktuality

Ženám, které se ocitly v těžké životní situaci, tedy zažily týrání, přišly o práci, byt a nakonec i o děti, ale i dalším osobám už pomohl a stále pomáhá projekt města Plzně nazvaný Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni.

Černá listina české eurokomisařky naráží u velkých států EU. Jsou na ní Saúdové i Panamci

11. 02. 2019, rubrika: Aktuality

Tvorbu seznamu má na starosti česká eurokomisařka Věra Jourová. Ona i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ale nechtějí ustoupit a Saúdskou Arábii hodlají ve výčtu ponechat. „Evropa nemůže být prádelnou pro špinavé peníze, ze kterých se sponzoruje zločin a terorismus,“ uvedla Jourová.

Umělkyně pověsila na univerzitu znepokojující plakáty, SPD spílá studentům

11. 02. 2019, rubrika: Aktuality

Na plakátech je pětice textů: „Když vraždili Židy, mlčel jsem…, Když vyháněli Němce, mlčel jsem…, Když mlátili Romy, mlčel jsem…, Když odmítali uprchlíky, mlčel jsem…, Když přišli pro mě, už všichni mlčeli.“

Nerovnost začíná už u oblečku v porodnici, říká pro INFO.CZ francouzská feministka

07. 02. 2019, rubrika: Aktuality

Žijeme v době, kdy na úrovni mezinárodních institucí panuje shoda v tom, že by měla být mezi muži a ženami rovnost, měl by panovat respekt k lidským právům či právům uprchlíků, ale realita se těmto principům vzpírá.

AŤ Z NÁS STÁT NEDĚLÁ PŘI HODINÁCH ČEŠTINY NORMALIZAČNÍ ÚČI-S Veronikou Valíkovou ze Společnosti učitelů českého jazyka a literatury nejen o maturitách

07. 02. 2019, rubrika: Aktuality

„Reformy ve školství posledních let nás mnohdy tlačí k tomu, abychom se zase chovali rigidně, chtěli po dětech rozbory poezie a nutili je hledat nesmyslné jazykovědné či literární úkazy, místo abychom se s nimi bavily o knihách a učily je myslet v souvislostech,“…

Klára Trojanová: Tradiční rodinné role jsou v nás nějak zakódované

04. 02. 2019, rubrika: Aktuality

Jsem dlouho doma a nijak nelituju. Mám stále silnější pocit, že tradiční rodinné role jsou v nás nějak zakódované. Má-li to fungovat, nejde dělat v jedné rodině dvě kariéry. Ivan je skvělý herec a já zase nemusím myslet na to, kolik vydělám, nebo nevydělám.

Mám také předsudky, ale bojuji s nimi, řekla feministka v Rozstřelu

04. 02. 2019, rubrika: Aktuality

Podle Petry Kubálkové je pro atmosféru ve firmě klíčové její vedení. „Vedení svým vystupováním dává najevo svoji toleranci a určuje, kde je hranice mezi humorem a urážkou. Zaměstnanci na základě toho vědí, co si mohou dovolit a co už nikoliv,“ popisuje expertka a dodává, že součástí firemních pravidel by měly být i genderové kodexy.

Den v triku