ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Přála bych si, aby tu lidé už neměli existenční starosti

15. 04. 2019, rubrika: Aktuality

V rozhovoru s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou jsme řešili otázku budoucnosti ČSSD, postavení žen a mužů, údajného rozhazování i změn, které její resort připravuje.
Občas mi česká politika přijde „falešná a prázdná“, protože se nemluví konkrétně o tom, co znamená údajné plýtvání, kterého se dopouštím. A navíc: nejčastěji se nad ním ušklíbají lidé, kteří z nízkých mezd žít nemusí a kterým chudoba nehrozí.

Filmařka má jasno: Orbán je diktátor

15. 04. 2019, rubrika: Aktuality

Orbánova vláda tažení proti uprchlíkům nevymyslela. Krajně pravicové nálady se projevovaly už předtím v celé Evropské unii. Oni to jen upravili pro maďarskou společnost. Navzdory tomu, že v Maďarsku nechce zůstat jediný uprchlík, dokázali vyvolat obrovskou zlobu a strach. Maďaři jsou dnes pořád v psychickém šoku. Věří tomu, že uprchlíci přijdou a znásilní ženy a děti. Opravdu těmto lžím věří.

Ty děti mají černo na duši. Úspěšná modelka pomáhá v domovech, kde sama vyrůstala

11. 04. 2019, rubrika: Aktuality

Myslím, že kdyby moje dcera takhle spadla do drog, že ji úplně nenechám padnout… Těžko říct. Teď se stavím do pozice soudce. Už jsem si to zakázala, protože se od toho snažím oprostit. Ale upřímně mě rozčiluje, když do dětského domova přijede matka, co má deset dětí a všechny v domovech. A přijede taxíkem. A o zmíněné Agátě zrovna konkrétně vím, že je už ve svých šestnácti těhotná. A takhle to jede dokola…

Moje místa: „Dávám do každého kousku oděvu kus sebe,” říká doma i ve světě oceňovaná módní designérka Liběna Rochová

11. 04. 2019, rubrika: Aktuality

Její přehlídka je pokaždé originální umělecké dílo. Za téměř 40 let v módní branži posbírala mnoho významných designérských cen a své zkušenosti předává studentům Ateliéru oděvu a obuvi na pražské UMPRUM. „ Chci od svých studentů to, co od sebe – dokonalost,” říká dnes paní profesorka na škole, kde ji samu komunistický režim studovat nenechal.

PUTIN VERSUS PRAHA: ZA ČESKOU DIPLOMATKU SE POSTAVILA CELÁ EU

08. 04. 2019, rubrika: Aktuality

Zpochybnění profesionality Jany Reinišové odmítly mnohé země přímo na půdě OPCW a stejně tak české ministerstvo zahraničí. Šéf diplomacie Tomáš Petříček si mimo jiné kvůli tomu pozval “na kobereček” ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského.

Knihou roku je román Radky Denemarkové Hodiny z olova

08. 04. 2019, rubrika: Aktuality

Ke své knize řekla, že je esencí situací, ze kterých na ní jde strach. Jen pozoruji, a děsím se toho, v čem lidé musejí žít. Ale nedivím se tomu, když máme prezidenta, který mluví o této brutální společnosti jako o harmonické demokracii, uvedla. “Redukovali jsme demokracii na byznys,” dodala.

Šéfka oceněné zoo prodejny: Pro lidi jsem poradna i zpovědník, nakupují podle pohádek

08. 04. 2019, rubrika: Aktuality

Porotci ocenili hlavně dobrou obsluhu a pečlivou péči o zvířata. Je těžké se v konkurenci rostoucích e-shopů uživit? „E-shopy neřešíme. Nemáme na to čas. Raději ho věnujeme tomu, aby se u nás zvířata i zákazníci cítili dobře,“ říká majitelka Zoo Shopu.

Pro dcery jsem mamina a kámoška, "prezidentka" jim zní vtipně, říká Čaputová

04. 04. 2019, rubrika: Aktuality

Právnička a aktivistka se dočkala podpory od více než milionu oprávněných voličů. “Musím přiznat, že je to velmi zvláštní pocit. Ještě si zvykám na kombinaci prezidentské pozice a mého jména, když ji slyším v médiích,” říká v rozhovoru pro deník SME.

MUSÍME DÁT MATKÁM REÁLNOU MOŽNOST VOLBY

04. 04. 2019, rubrika: Aktuality

S ekonomkou Klárou Kalíškovou o tom, jak by stát měl podporovat rodiče a rodiny

Takže pokud na to žena není sama, pokud je tu otec, který plní vyživovací povinnost, pak tuto funkci stát plní. Ale pořád ještě neumí pracovat s tím, že pro každou rodinu tohle není optimální řešení. Byť politici tímto směrem v posledních letech jdou a snaží se dávat rodinám větší volbu a podporovat i jiné modely, je tu stále obrovský prostor pro zlepšení. Potřebujeme ženám usnadnit slaďování práce a péče, dát jim reálnou možnost volby.

K šití ji inspiroval děda. Česká designérka zachraňuje textil a přetváří odpad v módu

01. 04. 2019, rubrika: Aktuality

Textilní průmysl patří k největším znečišťovatelům na světě. Ročně se vyrobí zhruba 150 miliard kusů oděvů. Vyřazené tuny oblečení, oděvních doplňků i látek přitom častokrát skončí ve spalovnách a na skládkách. Do boje s nadbytečným množstvím textilního odpadu i rychlou módou se pustila před lety také designérka Lenka Vacková.

Den v triku