ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Farský: Babiš nepřátelsky převzal stát

17. 06. 2019, rubrika: Aktuality

Téma Babiše nastoluje on sám. Postupně se dozvídáme o jeho střetu zájmů, o jeho členství v StB, o krácení daní prostřednictvím placených reklam na Čapím hnízdě, o jeho souboji s Evropskou komisí. Dohání ho jeho historie. Andrej Babiš je dnes zátěží pro Českou republiku. Nemá kapacitu řešit nic víc než sám sebe, svoji rodinu a svůj byznys.

Formani: Nadávat na prezidenta je snadné. Česku chybí osobnost, která dokáže strhnout

17. 06. 2019, rubrika: Aktuality

„Paralela s listopadem 1989 nadsazená není vzhledem k tomu, jak vzrůstá nespokojenost a kolik lidí se připojuje k protestům. Není to v takové míře jako tenkrát, ale jsem rád, že se lidé ozvou, protože nám se nežije špatně, lidé netrpí, ale když se to bude přehlížet, může to dopadnout špatně,“ říká Petr Forman.

Česko potřebuje ochránit před vlastním premiérem, myslí si senátor. Selhaly všechny kontrolní mechanismy

13. 06. 2019, rubrika: Aktuality

Navíc naprosto nesouhlasí s vyjádřením premiéra Babiše, že by se měla Česká republika proti auditu EK bránit. „Česká republika by se měla bránit proti premiérovi, nikoliv proti Evropské komisi. On alarmuje stovky úředníků za peníze daňových poplatníků, aby se bránili proti zjištěním, která se týkají výlučně jeho osoby.“

Výzva: Babiš dělá v politice byznys s ostatními oligarchy. Exnáměstek odkrývá střet zájmů v praxi

13. 06. 2019, rubrika: Aktuality

Ondřej Závodský v letech 2014 až 2017 pronikl jako náměstek ministra financí pro oblast majetku státu hluboko do fungování klíčového úřadu tehdy vedeného Andrejem Babišem. Nová ministryně financí Alena Schillerová krátce po nástupu do funkce Ondřeje Závodského odvolala a ten dodnes s ministerstvem vede pracovněprávní spor.

Čínská výstava v Plzni: politický poprask, strach a slzy kvůli tibetské vlajce

13. 06. 2019, rubrika: Aktuality

„Proces se opakoval a nakonec se jeden z Číňanů dokonce rozplakal. Tvrdil, že pokud vlajku neschovám, přijde on i dalších dvacet organizátorů o práci, nebudou moci platit účty a jejich rodiny budou v problémech. Přiznal také, že sociální kreditní systém je něco, čeho se i on bojí, ale nemůže s tím nic dělat,” líčí Plzeňan. Po takovém zážitku raději vlajku opravdu sbalil a odešel.

ZA KULISY: JAK ČESKÝ PREMIÉR VYVOLAL POZDVIŽENÍ V BRUSELU

10. 06. 2019, rubrika: Aktuality

“Reakce byly vesměs takové, že tentokrát to skutečně přehnal. Jestli si tamní administrativa na něčem zakládá, pak je to něco, co se dá popsat jako akurátnost. Auditoři jsou sice nekompromisní a přísní, ale velmi si hlídají, aby byli korektní,” zdůvodnil bruselské rozčarování jeden z dlouholetých tamních diplomatů.

‚Bylo to dost úporné.‘ Kancléř Mynář opakovaně lobboval u ministrů spravedlnosti kvůli kauze Lány

10. 06. 2019, rubrika: Aktuality

„Pokud si vzpomínám, tak pan Mynář za asistence pana prezidenta opakovaně cítil potřebu mě upozorňovat na postup orgánů činných v trestním řízení v této kauze a stěžovat si. A pak začal hovořit o tom, že si myslí, že by se tam měla podat stížnost pro porušení zákona. Pak mě podnět prostě jednoho dne strčil do ruky,“ říká Pelikán.

BABIŠŮV AUDIT MÁ BRADÁČOVÁ. V OHROŽENÍ JSOU I ÚŘEDNÍCI

06. 06. 2019, rubrika: Aktuality

Státní zástupci, kteří začali analyzovat závěry auditu, se podle zjištění Neovlivní.cz zaměří i na postup českých úředníků, kteří holdingu dál propláceli dotace, i když už Brusel avizoval problém. A také na jednotlivé případy dotací, které Evropská komise označila za neoprávněné. Pod každou je podpis konkrétního úředníka.

Ženská síla v europarlamentu: Poslankyň bude rekordní počet, Česko jich vyšle sedm

06. 06. 2019, rubrika: Aktuality

Počet žen v europarlamentu stoupne, do nového funkčního nastupuje 286 europoslankyň, ukázaly oficiální konečné výsledky. Podíl žen ve vládě Evropské unie tak stoupne ze 36 na 39 procent. Počet žen by měl být ve všech vládách členských států EU nad 30,2 procenty, v jedenácti státech jsou přísně dodržovány genderové kvóty v politických stranách, což platilo i pro jejich kandidátky do eurovoleb.

DORAZIL AUDIT Z BRUSELU, BABIŠE NEOČISTIL

03. 06. 2019, rubrika: Aktuality

Holding Agrofert by podle závěrů auditní zprávy měl vracet dotace, které obdržel za loňský rok. Letos už přitom Brusel Agrofertu dotace neproplácí, pozastavil platby právě kvůli vyšetřování střetu zájmů. Naopak Česká republika bez ohledu na vyšetřování premiérovu holdingu poslala letos na dotacích desítky milionů.

Den v triku