ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

BABIŠŮV AUDIT MÁ BRADÁČOVÁ. V OHROŽENÍ JSOU I ÚŘEDNÍCI

06. 06. 2019, rubrika: Aktuality

Státní zástupci, kteří začali analyzovat závěry auditu, se podle zjištění Neovlivní.cz zaměří i na postup českých úředníků, kteří holdingu dál propláceli dotace, i když už Brusel avizoval problém. A také na jednotlivé případy dotací, které Evropská komise označila za neoprávněné. Pod každou je podpis konkrétního úředníka.

Ženská síla v europarlamentu: Poslankyň bude rekordní počet, Česko jich vyšle sedm

06. 06. 2019, rubrika: Aktuality

Počet žen v europarlamentu stoupne, do nového funkčního nastupuje 286 europoslankyň, ukázaly oficiální konečné výsledky. Podíl žen ve vládě Evropské unie tak stoupne ze 36 na 39 procent. Počet žen by měl být ve všech vládách členských států EU nad 30,2 procenty, v jedenácti státech jsou přísně dodržovány genderové kvóty v politických stranách, což platilo i pro jejich kandidátky do eurovoleb.

DORAZIL AUDIT Z BRUSELU, BABIŠE NEOČISTIL

03. 06. 2019, rubrika: Aktuality

Holding Agrofert by podle závěrů auditní zprávy měl vracet dotace, které obdržel za loňský rok. Letos už přitom Brusel Agrofertu dotace neproplácí, pozastavil platby právě kvůli vyšetřování střetu zájmů. Naopak Česká republika bez ohledu na vyšetřování premiérovu holdingu poslala letos na dotacích desítky milionů.

Slepé uličky ve finském školství nenajdete, říká tamní expertka Susanna Bäckmanová

03. 06. 2019, rubrika: Aktuality

Důvěra. Spolupráce. Vzdělanost. Tři body, které považuje za zásadní pro finský systém školství tamní expertka Susanna Bäckmanová. Právě Finsko pravidelně figuruje na předních příčkách v mezinárodních srovnáních úspěšnosti studentů. Země začíná praktikovat nový systém vzdělávání, který vytváří i sami učitelé a má více reflektovat měnící se svět.

Gender na odstřel? Boj za rovnoprávnost pohlaví je stále vnímán negativně

30. 05. 2019, rubrika: Aktuality

„Feminismus požaduje rovné příležitosti pro všechny. Jak proti tomu může někdo být? Jak někdo může říct: Nechci, aby moje dcera měla rovný přístup ke vzdělání, nechci, aby měla stejná práva jako muži? To je vše, co feminismus požaduje,“ řekla v rozhovoru pro Český rozhlas britská vědkyně a novinářka Angela Sainiová, autorka knihy Od přírody podřadné.

‚Je načase vydat se na další životní etapu.‘ Gabriela Koukalová definitivně ukončila kariéru

30. 05. 2019, rubrika: Aktuality

„Nucené vyskočení z biatlonového kolotoče mi přineslo ještě jednu zásadní věc. Umožnilo mi podívat se na život z jiného úhlu pohledu. Uvědomila jsem si, kde jsou ty skutečné hodnoty, které mají pro můj život smysl, a které ne. Uvědomila jsem si, že sportovní výsledky nebo vidina nějakého pomyslného vítězství nemusí nutně znamenat šťastný a spokojený život.“

EVROPSKÁ OMBUDSMANKA CHCE VĚDĚT, KDO A PROČ KRYJE BABIŠE

27. 05. 2019, rubrika: Aktuality

Střet zájmů českého premiéra bude řešit další evropská instituce

Podezření, že český premiér je kvůli čerpání peněz pro Agrofert ve střetu zájmů, dává v Bruselu do pohybu další orgány. Kvůli nejasnostem a průtahům v dosavadním prošetřování se do věci vložila evropská ombudsmanka Emily O’Reilly. Její úřad má v náplni práce řešit v první řadě stížnosti na nesprávný úřední postup unijních orgánů.

Kubera řekl v Terezíně to, co říká už léta. A s ním i část ODS

27. 05. 2019, rubrika: Aktuality

Je zvyklý provokovat a je také zvyklý jakoukoliv reakci na své chování vydávat za útlak a diskriminaci a z obojího pak politicky těžit. Politik kumulující různé funkce se rád vydává za lidového mudrce, který stojí proti všem, říká, co se mu zlíbí, a „statečně“ hájí poslední ostrůvky svobody, i kdyby měla být už jen pro něj a sebevíc destruktivní.

Jourová se ohradila vůči Babišovi: Za problémy kolem potravin a dotací nemůže Brusel

23. 05. 2019, rubrika: Aktuality

Eurokomisařka Věra Jourová se vymezila proti slovům premiéra Andreje Babiše, který opakovaně kritizoval Evropskou komisi například za dvojí kvalitu potravin. Jourová oponovala, že vina není rozhodně na této komisi, schválený kompromis chválila a připomněla, že jej podporovali mnozí europoslanci i zástupci vlád – včetně té české, kterou Babiš vede.

Příroda je největší nácek

23. 05. 2019, rubrika: Aktuality

Bojovník za práva kuřáků a za normální svět Jaroslav Kubera si vybral ten nejméně vhodný okamžik, aby světu opět předal něco ze svého intelektuálního bohatství. Na tryzně v Terezíně, odkud byli během druhé světové války deportováni Židé do táborů smrti, se veřejně vyznal, že mu ekologie, multikulturalismus a rovnost pohlaví připomínají nacismus, tedy ideologii zodpovědnou za největší etnickou čistku v dějinách Evropy.

Den v triku