ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Neumím si představit živit se sama, říká Fateme z Íránu i Zdena z Prahy. 

20. 04. 2007, rubrika: Média
 

“Neumím si představit živit se sama. Můj muž chodí do práce, vydělává peníze, vozí mě k lékaři, na nákupy, vozí děti, kam je třeba,” říká Fateme Fachríová, matka čtyř dětí a žena v domácnosti. “Já vařím, starám se o děti a domácnost a nemám důvod to měnit. Neumím o věcech rozhodovat, můj muž mi říká, i koho volit.” dočtete se v časopise Reflex č. 35 v reportáži Žena je jen polovina muže, ve které o rovných příležitostech íránských žen píše Markéta Kutilová.
Téměř stejnou větu jsem minulý týden slyšela od svojí kamarádky Zdenky, dříve nejlepší studentky na VŠ a aktivní ženy, dnes maminky tří dětí, desátým rokem na rodičovské – velmi se zdráhám napsat – dovolené.
Zatímco muž Zdenky (její spolužák) za těch deset let udělal docela slušnou kariéru a díky Zdenině plnému servisu bez jakýchkoli požadavků na zapojení se do chodu domácnosti či výchovy tří společných dětí je tzv. za vodou, Zdena nemá žádnou praxi v oboru a nijak růžové vyhlídky na zajímavou práci, protože její „maminkování“ neskončí s koncem rodičovské dovolené. Její muž chodí domů pozdě večer a oběma je jasné, že jejich děti jsou starost Zdeny, protože on vydělává a materiálně je zabezpečuje. Zdena samozřejmě počítá s tím, že musí pracovat na půl úvazku blízko školek a škol a že najít práci, byť s VŠ, ale bez praxe a se třemi nebude lehké. Je smířená s tím, že bude třeba uklízet… Vůbec neuvažuje o zapojení manžela nebo o tom, že by bylo
načase začít myslet na sebe.
„Mnoho žen tak upřednostňuje materiální výhody před osobní svobodou, respektive žádnou nesvobodu ani nepociťuje.“ Je to opět citace z Reflexu, ale myslím, že neplatí bohužel pouze v Íránu.
Zdena je zajištěná, šťastná a skvělá matka, je tolerantní a naprosto ničím nezatěžující manželka, výborná hospodyně i koordinátorka všech volnočasových a vzdělávacích aktivit dětí, výborná kamarádka.
Má to jednu chybu. Pořád nevím, jak a zda vůbec Zdeně říct, že poměr jejího muže s velmi aktivní ženou je veřejným tajemstvím,. A že všichni, až na ni, vědí, že ji co nevidět opustí, protože se chystá na rodičovskou dovolenou místo svojí nové přítelkyně. Ona je totiž velmi zaměstnaná a chystá se být doma jen šest týdnů.

Reflexu díky. A vy nám napište svůj názor nebo svou zkušenost – jak si dělíte péči o děti, domácnost a finanční zajištění rodiny? S jakými problémy i pozitivními překvapeními jste se setkali?

Dana Radová

Žena je jen polovina muže, Reflex č. 35

Den v triku