ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Kdo vyhrál Zlatou divadelní žábu? 

21. 04. 2007, rubrika: Média
 

Do premiérového ročníku soutěže o Zlatou divadelní žábu přihlásilo 40 autorek a autorů příspěvky na téma rovné příležitosti. Porota nakonec udělila tři třetí ceny za následující hry: Prodavačka koží od Yvety Horváthové, dramaturgyni slovenského loutkového divadle v Bánské Bystrici- Na rázcestí Metal Forever od Heleny Eliášové, čerstvé studentky DAMU a Seance od Martiny Komárkové, bohemistky a novinářky.
Porota, Žába na prameni i všichni lidé, nadšení myšlenkou pokračovat v dalším ročníku autorské soutěže, reflektující problematiku gender a rovných příležitostí se shodli, že v některém z dalších ročníků se jistě narodí ta první Zlatá divadelní žába. Pokud opět najdeme sponzory a partnery, rádi vyhlásíme souěž o Zlatou divadelní žábu 2008 začátkem jara. Všechny si můžete na těchto stránkách přečíst.

Do soutěže se mohl/a se svou původní divadelní hrou přihlásit jakýkoliv autor či autorka píšící česky nebo slovensky..
Během prvního ročníku se mimo jiné ukázalo , že zatím u nás není snadné umělecky uchopit zdánlivě jednoduché téma.
Převažovaly hry, reflektující vztahy mezi matkami v domácnosti a muži budujícími kariéru. A samozřejmě problémy, které vznikají z nedodržení tohoto schématu. Jeden z autorů to přesně pojmenoval: Jde o to, aby si každý mohl svobodně vybrat,jakou roli chce hrát. Muž i žena, a přitom vztah mezi nimi fungoval. Zní to sice jednoduše, ale v životě už to tak samozřejmé nebývá. Našemu myšlení i nadále vládnou předsudky a stereotypy, které staví na biologickém pohlaví. Zvláště některé výroky i skutky lidí v rozhodovacích pozicích i v médiích jsou samy o sobě divadlem. A tak vybrat nejlepší hry nebylo jednoduché. Mile nás také překvapila hra-tedy spíše skeč Petra Lobotky, který paroduje náš slavnostní večer předávání Zlatých a Kyselých žab. Taky nás potěšilo, že tři hry psané pro soutěž nakonec autoři a autorky neposlali, protože je začala zkoušet divadla, což je dobrá zpráva. Porota ve složení : Prof. Jan Vedral – dramaturg, dramatik a pedagog, Kateřina Krejčí – dramaturgyně ČT, Radovan Pácl – dramaturg ČK, Naďa Munzarová – herečka, Marie Špálová – divadelní oddělení agentury Dilie, Martina Musilová – doktorandka na Katedře teatrologie FFUK a Tomáš Pavlas – genderový odborník z Žáby na prameni se rozhodla letos neudělit první ani druhé místo. Byly uděleny tři třetí ceny. Soutěžící získaly každá 5.000 Kč díky nadačnímu fondu Slovak- Czech Women‘s Fund.
Porota, Žába na prameni i všichni lidé, nadšení myšlenkou pokračovat v dalším ročníku autorské soutěže, reflektující problematiku gender a rovných příležitostí se shodli, že v některém z dalších ročníků se jistě narodí ta první Zlatá divadelní žába. Pokud opět najdeme sponzory a partnery, rádi vyhlásíme souěž o Zlatou divadelní žábu 2008 začátkem jara.

Den v triku