ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Plíšková: Umím říkat ne. S tlakem to snad o moc horší než teď nebude 

17. 07. 2017, rubrika: Aktuality
 

Žádné velké juchání se nekonalo – a ani nekoná. „O půlnoci na pondělí budu normálně spát,“ usmívá se Karolína Plíšková; právě se startem pondělí 17. července 2017 se oficiálně stane tenisovou světovou jedničkou. „Jednu sklenku šampaňského jsem si dala, ale už to asi nijak oslavovat nebudu,“ říká. Další meta je jasná: vyhrát grandslam.

Byly to zvláštní chvíle. „Představovala jsem si to asi trochu jinak, než se jedničkou stanu na dovolené,“ netají Plíšková. Díky tomu, že Simona Halepová na Wimbledonu neprošla do semifinále, je z Plíškové první česká královna tenisového světa.

Ale cesta veleúspěšné dívky z Loun tímto samozřejmě nekončí, ba naopak. „Dostat se na trůn je velký úspěch, ale vždycky jsem měla dva cíle – jedničku a grandslamový titul,“ řekla na sobotním setkání s novináři. „Jeden se podařil. A doufám, že druhý si ještě splním.“

Slavila jste vůbec?
Jen v pátek lehce se ségrou a kamarády. Nejvíc potěší gratulace od rodiny, týmu, přátel – a ty přišly. I za ostatní jsem samozřejmě ráda, že mě lidé sledují a fandí mi. Bylo jich hodně, ale nakonec jsem odepsala na všechny.

Kdy jste poprvé začala věřit, že byste se jedničkou vážně mohla stát?
Hodně blízko jsem byla v Paříži, kde mi v semifinále proti Halepové chyběl jediný set. Asi až tam. Výsledky za posledních dvanáct měsíců byly velmi solidní, ale nemyslela jsem, že to bude stačit. Už na Roland Garros nechybělo mnoho, teď to zařídily holky za mě.

Jste připravená na to, co se bude dít?
Ještě jsem v téhle pozici nikdy nebyla. Ale o moc horší to snad už být nemůže, snad se tolik věcí nemění. Jako první turnaj mě čeká Toronto – uvidíme, co přijde tam.

Umíte říkat ne?
Jo, to umím dobře. Některé věci na turnajích budu mít povinné, ale ty, co povinné nebudou, dělat nebudu.

Žebříček se může změnit celkem rychle. Budete teď počítat body?
Určitě ne. Na to jsou tu jiní lidi, nejvíc to řeší média – to mi vždycky někdo řekne. Tohle není moje starost. Když budu hrát dobře, výsledky přijdou, i žebříček. I tituly.

Nejvysněnější je ten grandslamový.
Už nám chybí jen jeden cíl. Nebude to lehké, čeká mě hodně obhajování a letos už jen US Open. Ale příští rok jsou zase čtyři. Šanci máme. V New York bych chtěla minimálně zopakovat loňské finále, ale to se bavíme o něčem, co je strašně daleko; ještě jsem ani nepřešla ani 1. kolo.

Ale zrovna newyorský beton by vám měl svědčit, ne?
Doufám, že formu načasujeme. Když se budu cítit dobře, mám šanci grandslam udělat. Nevím, jestli už letos, ale někdy jo.

Sesazená královna Angelique Kerberová vás na dálku varovala, co role jedničky obnáší…
Viděla jsem to, ale ona byla v úplně jiné situaci. Loni vyhrála dva grandslamy, obhajovala strašně moc bodů a začala rok hned obhajobou na Australian Open, což bylo hodně těžké. Nebyla v dobré formě. Možná to šlo dohromady s tím, že v Německu to bude jiné než v Česku; byly na ni určitě větší tlaky než na mě. Já se budu snažit si to nepřipouštět.

Koho vlastně vnímáte jako největší potenciální hrozbu? Která rivalka by vám mohla trůn uzmout?
Mám nějaké svoje neoblíbené hráčky, momentálně mě naštěstí neatakují (úsměv). V desítce je to hodně vyrovnané, každá může porazit každou; skoro pokaždé se mezi námi zrodí jiný výsledek. Tipla bych si, že letos můžou být jedničkou první tři čtyři hráčky. Záleží, kdo udělá největší výsledky na největších turnajích.
Miroslav Němý
(Zdroj: sport.idnes.cz/ 15.7. 2017)

Den v triku