ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Cukrovka „odchází“ po sladkém jídle!-Tak to vypadá, že Nobelova cena v oblasti medicíny letos s jistotou putuje na pražský hrad 

07. 11. 2017, rubrika: Aktuality
 

Zeman odmítl spekulace, že by měl problémy se zdravím. Dokonce mu „odešla cukrovka“, jak prohlásil. „V sobotu mi odešla cukrovka, neboť při posledním měření je hodnota krátkodobé glykémie 5,8. Lékař i já jsme z toho byli v šoku,“ řekla hlava státu s tím, že hranice cukrovky je 6,0. V nadsázce pak dodal, že zvrat mohla způsobit netradiční terapie – konzumace sladkostí. „V poslední době jím velmi často sladká jídla, neboť mně chutnají. Je to trošku paradoxní terapie, ale vyplatila se,“ upřesnil.

Musím přiznat, že ani po letech studia zdravotní prevence a výživy neumím Zemanův zázrak vysvětlit. Napadají mě jen tři možnosti:

1. Moudrý prezident objevil revoluční terapii cukrovky, která „odchází“ po sladkém jídle.

2. Prezident už vůbec neví, co říká, a jeho hradní ovce vymyslela (po nepřesvědčivém lyžařském výkonu) další nesmyslné tvrzení na podporu teze o jeho vrcholné kondici, aby se mohla dalších pět let pást v hradních zahradách.

3. Zemanovi jsme vlastně všichni ukradení a řekne cokoliv, jen aby měl dost pozornosti. Jen tak bude znovu zvolen. Že jsou jeho výroky nesmysly a mohou mít škodlivý dopad, je mu jedno, třetina obyvatel mu nesmysly oceňuje.

V prvním případě to vypadá na jasnou Nobelovu cenu v oblasti medicíny. Druhá a třetí varianta jen potvrzují to, co mnozí tušíme. Chce to změnu – a laťka je proklatě nízko.

Pokud byste snad váhali ohledně terapie cukrovky, věnujte pozornost faktům:
Nadměrná konzumace volných cukrů zvyšuje riziko vzniku obezity (která zvyšuje riziko vzniku cukrovky), kardiovaskulárních chorob, hypertenze, zhoubných nádorů souvisejících s obezitou a zubního kazu. Uvedená onemocnění jsou příčinou předčasných úmrtí a velkou zátěží pro zdravotní rozpočty států (AHA 2017, WHO 2015).

Nezbytnou součástí terapie cukrovky je, trvalé dodržování dietních a režimových opatření včetně pravidelné pohybové aktivity a zákaz kouření.

Jedinou součástí naší stravy, která může přímo ovlivnit hladinu cukru v krvi, jsou sacharidy. Diabetik nesmí jíst jednoduché cukry, tedy cukr, med a všechny pokrmy jimi oslazené. Při nedodržování hrozí chronické komplikace jako poškození až úplná ztráta zraku, trvalé a nevratné onemocnění ledvin, poškození nervů zejména na dolních končetinách, ale i v mozku, srdci, zažívacím ústrojí a jinde. Mnohé z toho sledujeme v přímém přenosu.
Margit Slimáková
(Zdroj: blog.aktualne.cz, 7.11. 2017)

Den v triku