ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

MACRON: NENÍ PŘIJATELNÉ, ABY SE ŽENY BÁLY 

30. 11. 2017, rubrika: Aktuality
 

Zatímco v českém kontextu zatím kampaň #MeToo a obecně problém sexuálního násilí a obtěžování politici buď vůbec nekomentují, nebo vše bez elementární znalosti přímo zesměšňují (naposled třeba Václav Klaus junior ve svém pravidelném sloupku na Novinkách), ve Francii naopak berou násilí páchané na vlastních občanech a občankách velmi vážně.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu oznámil, že boj se sexuálním násilím představuje jeden z nejdůležitějších úkolů jeho vlády. „Není přijatelné, aby Francie byla jednou ze zemí, kde se ženy bojí,“ prohlásil Macron během debaty organizované vládou při příležitosti Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách.

Hanbu za tyto činy by podle něj měly přestat nést oběti takových zločinů, a naopak ji začít nést jejich pachatelé. Macron rovněž požádal o minutu ticha za celkem 123 žen, které loni ve Francii zemřely rukou bývalého nebo současného partnera. Ocenil také současný „rámus“, který se spustil po odhalení násilí a obtěžování, které desítky let páchal hollywoodský producent Harvey Weinstein – a které spustilo celosvětovou virální vlnu, v rámci níž svoje zkušenosti sdílejí běžní lidé (a ženy zejména).

Organizace pomáhající obětem násilí Macronova slova ocenily, ke konkrétní podobě představeného „akčního plánu“ nicméně měly výhrady, třeba týkající se výše finančních prostředků, které chce na jednotlivé kroky plánu vyčlenit a jež prý nejsou dostatečné. Některé z návrhů už každopádně míří do parlamentu: promlčecí lhůta u sexuálního násilí spáchaného na mladistvém se má z dvaceti let prodloužit na třicet, agresivní obtěžování ve veřejném prostoru by se nově mělo pokutovat a měla by se změnit úprava podmínek souhlasu mladistvých.

Nyní sice ve Francii není legální mít sex s někým mladším patnácti let, pokud však k němu dojde, netrestá se jako znásilnění, pokud dotyčný mladistvý se sexem souhlasil. Jde o kontroverzní úpravu – naposled vyvolal bouřlivou debatu případ, v němž šlo o jedenáctiletou dívku a osmadvacetiletého muže. Žalobce muže neobvinil ze znásilnění, přestože dotyčný dívku zjevně zmanipuloval a zneužil. K soudu jde případ v únoru.

Macron zjevně mířil i k podobně znepokojenému publiku, jaké se hojně vyskytuje i v Česku – tedy znepokojenému tím, že současná debata negativně ovlivní vztahy mezi muži a ženami. Prezident totiž zdůraznil, že francouzská společnost „není puritánská“ (zřejmě tím myslel na rozdíl do americké) a že by současná debata neměla vést k situaci, kdy každý styk mužů a žen bude vzbuzovat podezření.
Silvie Lauder
(Zdroj: respekt.cz, 27.11. 2017)

‚Už nebudeme mlčet.‘ V Evropě demonstrovaly desetitisíce lidí proti násilí na ženách
MADRID/ŘÍM/PAŘÍŽ-Desetitisíce lidí v sobotu demonstrovaly v řadě měst Itálie a Španělska proti násilí na ženách, které si v těchto dvou zemích vyžádalo od začátku letošního roku bezmála 160 obětí. Informoval o tom španělský deník El País a agentura APA. Tisíce lidí demonstrovaly také v Paříži. Akce se konaly při příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách. Podle OSN každá třetí žena na světě zažila nějakou formu fyzického násilí.

Ve Španělsku se v sobotu konala řada shromáždění například na jihu země v Andalusii. Na 35 tisíc lidí se podle organizátorů sešlo na demonstraci v jihošpanělské Granadě. Tisíce účastníků přišlo na manifestaci v Seville a také v Málaze, kde demonstraci svolalo sdružení za nulovou toleranci (Plataforma Violencia Cero). Lidé nesli transparenty například například s nápisy „Už žádná další! Chceme je živé!“. Loni na následky násilí páchaného muži zemřelo ve Španělsku 44 žen, letos už je takových obětí 45.

Také v centru Madridu v sobotu vyšly do ulic tisíce lidí demonstrovat proti násilí na ženách, nesli například transparenty s heslem „Ne znamená ne“. V Barceloně se sešlo přes 4000 lidí a v baskickém San Sebastiánu se protestu zúčastnila i skupinka bangladéšských žen se znetvořenými obličeji, které se staly oběťmi útoků kyselinou.

Tisíce lidí vyšly vyjádřit podporu diskriminovaným ženám také v centru Říma. Demonstrace se zúčastnila i předsedkyně dolní komory parlamentu Laura Boldriniová, která vyzvala ženské oběti násilí, aby sebraly odvahu a přestaly mlčet. Podle agentury APA zemřelo kvůli násilí letos v Itálii už 114 žen: většinu z nich zabili manželé či partneři. Za celý loňský rok činil tento počet 150 obětí, což bylo o 5,6 procenta více než v roce předchozím, uvedla APA.

V Paříži nesli demonstrující, většinou ženy, transparenty s hesly „Včerejší oběti, zítřejší hrdinky“ nebo „Už nebudeme mlčet“.

Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách vyhlásila OSN v roce 1999. Už od roku 1981 si ale připomínali 25. listopadu ženské oběti násilí v řadě zemí světa a zejména v Latinské Americe, kde má tento den původ. Jde o tragické výročí z roku 1960, kdy byly diktátorským režimem Rafaela Trujilla v Dominikánské republice zavražděny tři sestry Mirabalovy, politické aktivistky.

Ke společné akci proti všem formám násilí na ženách vyzvala v sobotu v prohlášení i Evropská komise a generální tajemník OSN. EK i OSN letos v září zahájily společnou iniciativu s cílem bojovat proti veškerému násilí na ženách. V letech 2017 až 2023 na ni má být vyčleněno zatím 500 milionů eur (asi 12,7 miliardy korun).

Evropská komise v sobotu také vyzvala další země EU k ratifikaci takzvané istanbulské konvence o prevenci a boji proti násilí na ženách, kterou podepsaly členské země Rady Evropy v roce 2011 v Istanbulu a která vstoupila v platnost v roce 2014.

Istanbulskou konvenci dosud podepsalo na 45 zemí, ale ratifikovaly ji jen necelé tři desítky. Mezi státy, které dokument podepsaly, ale dosud neratifikovaly, je například Řecko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Švýcarsko, Chorvatsko, Slovensko nebo Česko.
(Zdroj: lidovky.cz, 25.11. 2017)

Macron bude bojovat proti ‚sexistické kultuře‘. Chce ukončit dominanci mužů
PAŘÍŽ-Zpřísněním zákonů, osvětou i lepším financováním příslušných projektů chce prezident Emmanuel Macron bojovat proti sexuálnímu obtěžování a násilí, jejichž terčem jsou ve Francii ženy. Hlava státu to v sobotu oznámila v proslovu u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách, informovala agentura AFP.

Francie nesmí být jednou ze zemí, kde mají ženy strach, uvedl Macron. Jedním z cílů jeho nové iniciativy je mimo jiné zbavit oběti sexuálního obtěžování pocitu studu, který je podle francouzského prezidenta jednou z hlavních příčin, proč o svých zážitcích mlčí. Společnosti dominují muži a tomu je třeba učinit přítrž, uvedl Macron.

Akční plán, kterým by chtěl prezident dosáhnout změny „sexistické kultury“ ve Francii, obsahuje mimo jiné návrhy na přísnější tresty pro sexuální násilníky, ale i třináctiprocentní zvýšení rozpočtu ministerstva zodpovědného za boj za rovnost žen a mužů.

Ke zlepšení situace by měla přispět také osvěta na středních školách. Oběti sexuálního násilí by podle Macronových představ měly mít možnost podat prvotní trestní oznámení online. Zaveden by mohl být i systém zastávek na požádání – z nočních autobusů by pak ženy mohly vystupovat nejen na označených zastávkách, ale i tam, odkud to mají nejblíže domů.

„Pojďme uzavřít dohodu o rovnosti mezi muži a ženami,“ vyzval v proslovu Macron. Stud by podle něj měl „změnit tábory“ a přesunout se z obětí na pachatele násilí a obtěžování.

Kampaň #MeToo, kterou spustila aféra kolem hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, jehož řada žen obvinila ze sexuálního obtěžování, vyvolala ve Francii značný ohlas. Podle nedávného průzkumu institutu Odoxa se 53 procent Francouzek setkalo se sexuálním obtěžováním. Loni ve Francii 123 žen zemřelo na následky domácího násilí. Macron za ně při projevu držel minutu ticha.
(Zdroj: lidovky.cz, 25.11. 2017)

Den v triku