ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Poslankyně SPD měla pochopení pro výhrůžky prvňákům. Nejde o trestný čin, říká policie 

01. 02. 2018, rubrika: Aktuality
 

TEPLICE/PRAHA-Pedagožka a poslankyně SPD Tereza Hyťhová, která v listopadu loňského roku nechvalně proslula výroky pro server Lidovky.cz souvisejícími s výhrůžkami dětem v první třídě, se podle policie nedopustila trestného činu. Trestní oznámení na ni podal občan, kterému se její slova o tom, že chápe lidi, kteří vyhrožují dětem, hrubě nelíbila.

„Okamuro, vyžeň to už konečně z republiky“ nebo také „Ještě, že jsou ze ZŠ Plynárenská“. Týden co týden zveřejňoval regionální tisk fotky prvňáků z různých škol. V případě teplické základní školy ale publikace třídního tabla v skončila tím, že se jí zabývá policie. Kvůli tomu, že na snímku byly i romské, vietnamské či arabské děti, se totiž na internetu objevilo nespočet nenávistných a výhružných zpráv.

Policie dostala několik podnětů
Útoky na žáky prvního stupně základní školy odsoudilo i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra, které podle vyjádření na Twitteru „celou věc předalo policii“.

Kromě toho se bezpečnostní složky zabývaly i trestním oznámením, které podal občan na poslankyni Terezu Hyťhovou ze strany Svoboda a přímá demokracie.

Ta totiž v rozhovoru pro serveru Lidovky.cz uvedla: „Když vidíme takovou fotografii, tak chápu narážky těch lidí, kterým to vadí“. Poté se ale zastupitelka a pedagožka Tereza Hyťhová přiznala, že ani neví, jaké komentáře lidé na internetu k této fotce vlastně napsal. Slova z interview rozčílila Pavla Bláhu natolik, že sepsal trestní oznámení. Celé jeho znění má redakce k dispozici.

„Oznamuji vám tímto své podezření ze spáchání trestného činu – schvalování trestného činu, případně také §355 (Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob), a případně další trestné činy,“ uvedl. Těch se podle něj mohla dopustit tím, že v podstatě schvalovala nenávistné a rasistické komentáře.

Podle policie ale k trestné činnosti nedošlo, jak vyplývá z policejního textu. „Nedošlo k naplnění žádné skutkové podstaty trestného činu, jak má na mysli trestní zákoník, neboť jen svobodně, respektive zprostředkovaně, projevila svůj názor, respektive proklamovala svůj politický směr, kterým konec konců neschvalovala trestný čin, respektive zločin, nikoho nepodporovala, hrubě neznevažovala ani nepodněcovala k žádné nenávisti, ani nepropagovala hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka, jak má na mysli trestní zákoník…,“ stojí v policejním dokumentu.

Bláha ovšem s výsledkem policejního šetřen není, ačkoli jím není překvapený. „Od političky bych čekal spíše reakci vysvětlující, přinášející poučení, naznačující možné řešení problému, nikoliv však přitakání. Byl jsem si téměř jistý, už když jsem trestní oznámení podával, jak bude věc uzavřena. Vlastně se policii nedivím,“ vysvětlil svůj postoj pro server Lidovky.cz.

Doufal prý alespoň v přestupkové řízení. „Nejde mi o potrestání slečny Hyťhové, ona konec konců, nikoho do plynu neposílala, ale spíš o apel na ostatní. O to, aby bylo dáno najevo, že toto chování není v pořádku a nesmí být tolerováno, i když není přímo trestáno,“ doplnil.

Sama poslankyně vyjádření neposkytla. Písemný dotaz ignorovala, v telefonátu nebyla o nic sdílnější. „Ne, ne, mám práci,“ odpověděla v krátkosti. Vyjádření prý od ni redakce ani nemá očekávat.

Předseda SPD Tomio Okamura rozhovor v listopadu po zveřejnění označil za vylhaný. Redakce Lidovky.cz pak Okamuru usvědčila ze lži, když zveřejnila audiozáznam rozhovoru.

Nešlo o první incident poslankyně
Poslankyně z Krupky coby nejmladší krajská zastupitelka v republice proslula kontroverzními výroky už v minulosti. Nedávno se do veřejného povědomí dostala svým návrhem na uzavření Integračního azylového střediska v ústeckých Předlicích. Považuje jej totiž za bezpečnostní riziko pro tamější občany.

Představitelé krajně pravicových stran – Národní demokracie a strany Svoboda a síla – rozeslali tehdy vedení škol výzvu, aby dětem nepodsouvaly islám. Třebaže v minulosti byla tomuto projektu udělena záštita od ministerstva školství.
Šárka Kabátová
(Zdroj: lidovky.cz, 31.1. 2018)

Den v triku