ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

VRAŽDA JÁNA KUCIAKA BUDE MÍT NÁSLEDKY PRO CELOU SPOLEČNOST 

01. 03. 2018, rubrika: Aktuality
 

S investigativní novinářkou Denníku N Monikou Tódovou o zastřelení jejího kolegy

Během víkendu byl na Slovensku v obci Veľká Mača zavražděn investigativní reportér zpravodajského portálu Aktuality.sk Ján Kuciak a jeho partnerka. Poslední text napsal o podnikateli Mariánu Kočnerovi, který mu dříve vyhrožoval a na nějž podal trestní oznámení. Podle kolegů talentovaný Kuciak se často věnoval podezřením z daňových podvodů v okruhu těch, kteří mají blízko k vládní straně Smer. Tvrdil, že korupční struktury prorůstají do státního aparátu, zároveň věřil, že i díky jeho práci lze věci pomalu zlepšovat. Policie zahájila trestní stíhání pro dvojnásobnou úkladnou vraždu. „Nikoho ze slovenských ani českých novinářů nenapadlo, že někoho z nás zavraždí; že se přípravu takového činu nepodaří zastavit,“ říká Kuciakova kolegyně z Denníku N Monika Tódová.

S jakou pravděpodobností se dá říct, že vražda Jána Kuciaka souvisí s jeho novinářskou prací?
Velmi vysokou. Hovořila jsem s Tomem Nicholsonem (kanandsko-slovenský novinář, věnující se korupci a propojení byznysu s politikou, pozn. red.), který mi říkal, že Ján pracoval i na dalších kauzách – na podvodech při čerpání eurofondů, v nichž figuruje i italská mafie, ale i podvodech s DPH. Se vším tím ta vražda mohla souviset.

Podnikatel Marián Kočner, o kterém Kuciak v poslední době psal a který je v souvislosti s vraždou nejčastěji zmiňován, tedy není jediným, kdo by si mohl vraždu objednat?
Není vyloučené, že to byl on, ale není jediný.

Je zastrašování, kterému byl Kuciak vystaven, na Slovensku běžné?
Není. Nikdo z nás si nikdo nemyslel, že bychom se mohli stát obětí vraždy. Když už, tak jsme počítali s žalobou, možná i s tím, že nějaký zkorumpovaný soudce přikáže vydavateli zaplatit strašné peníze, že budeme chodit na výslechy kvůli trestním oznámením – což je úplně běžné. To neřešíme, bereme to jako součást práce. Ale nikoho ze slovenských ani českých novinářů nenapadlo, že někoho z nás zavraždí; že se přípravu takového činu nepodaří zastavit.

Policie a prokuratura dlouho bagatelizovala výhrůžky, na které je Kuciak upozorňoval. Je tedy zaskočena i sama policie?
Myslím, že až na veřejném vystoupení si policejní prezident Tibor Gašpár uvědomil, jak hrozný zločin se v téhle společnosti a tomhle státě stal. Nebyl připravený, nevěděl, že Ján Kuciak podával kvůli vyhrůžkám trestní oznámení – a jak se v průběhu dne ukázalo, nejdřív bylo překvalifikované na přestupek, a nakonec to nebyl ani ten. I policisté jsou v šoku, prokuratura, politici. Bude to mít závažné následky pro celou společnost.

V jakém smyslu?
Už teď je ohlášených několik protestů, veřejnost je šokovaná. Je otázka, nakolik tyhle protesty budou násilné a jaké budou mít rozměry – stačí si vzpomenout na masové protesty kvůli kauze Gorila.

Jak reagují politici? Zvládají tu situaci dobře, správně ve vašich očích?
Ráno jsem telefonovala s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem o tom, co dělá; zda ví, co se stalo v neděli večer – na což mi odpověděl, že je v Košicích. Odpoledne už byl v Bratislavě a s premiérem na generální prokuratuře oznamovali, že vláda nabízí milion eur za dopadení pachatele. Takže i vládní politici si pomalu uvědomují, co se stalo. Opozice obviňuje vládu, že je to její vina, protože žijeme ve společnosti, kde oligarchové stojí nad zákonem. Ve zkratce: vláda vyjadřuje pohoršení a snaží se přesvědčit veřejnost, že dělá všechno pro dopadení vraha, opozice ji z vraždy nepřímo obviňuje.

A plní tedy politici svoji roli?
Tohle je tak vážná věc, že podle mě by ministr vnitra měl odstoupit z funkce. Stejně jako policejní prezident – když jsme se ho zeptali, zda nevidí důvod k odstoupení, tak odpověděl, že kdyby sám osobně pochybil, tak budiž, ale to se nestalo. Takže neodstoupí. Nepochopení toho, co je politická kultura a co k ní patří, je obrovské. Bojujeme s tím roky – a bojovat budeme dál i po téhle vraždě.
Tomáš Brolík
(Zdroj: respekt.cz, 26.2. 2018)

ČESKÝ PŘESAH VRAŽDY JÁNA KUCIAKA: OCHRANKU DOSTALA NOVINÁŘKA PAVLA HOLCOVÁ

Spolupracovala s ním na textu o působení italské mafie na východě Slovenska

Násilná smrt sedmadvacetiletého slovenského investigativního novináře Jana Kuciaka z deníku Aktuality.sk a jeho životní partnerky Martiny má i českou souvislost. Na tiskové konferenci, kterou v úterý uspořádal premiér Robert Fico na Úřadu vlády v Bratislavě, o tom přítomná média informoval slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Detaily české linky nesdělil, podle informací týdeníku Respekt je česká souvislost ztělesněna v osobě investigativní novinářky a zakladatelky Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavly Holcové.

Centrum je zapojené do projektu Organized Crime and Corruption Reporting Project a mezinárodních sítí investigativních novinářů a česká novinářka s Jánem Kuciakem poslední rok a půl spolupracovala na přípravě článku, který už nestihl vydat a který ho podle jedné z policejních hypotéz o motivu dvojnásobné vraždy mohl stát život. Policie, která intenzivně vyšetřuje mafiánskou stopu v životě a smrti slovenského novináře, tak vyhodnotila, že i její život by mohl být ohrožen, a novinářku tak střeží. “Nezlobte se, ale nechci a nemůžu se k tomu vyjadřovat,” sdělila jen Respektu sama Pavla Holcová.

O tom, že Ján Kuciak mapoval dlouhodobě působení italské mafie na východě Slovenska, informovala slovenská média hned v pondělí, kdy policie potvrdila zprávu o jeho vraždě. Text, který chystal, měl ukázat, že na východním Slovensku operují a podvodně čerpají eurodotace lidé napojení na ekonomicky nejvýznamnější italskou mafii – kalábrijskou ‘Ndranghetu. A že kromě chapadel rozhozených po celém světě má tato organizace jedno rameno jedno sahající i na slovenský Úřad vlády. Proto se prý na východě Slovenska daří čerpat zemědělské dotace bez kontroly, jak jsou použity.

Jan Kuciak, kterého vrah těsně před uplynulým víkendem chladnokrevně zastřelil i s partnerkou Martinou v jejich domku v obci Velká Mača kousek od Bratislavy, se chystal článek vydat v nejbližší době. A spolu s ním tedy i česká novinářka Holcová. To, že vražda novináře souvisela právě s tématem jeho investigace posledních měsíců, samozřejmě není definitivní. Jan Kuciak psal také o významných slovenských šíbrech a politicích – a mnohým lezl na nervy. Stejně tak policie nevyloučila ani jiný motiv vražd, jenž s jeho prací nesouvisí.

Policejní ředitel Gašpar nicméně úterní na tiskové konferenci po boku Roberta Fica znovu zopakoval, že vyšetřovatelé se intenzivně zabývají variantou, podle níž vražda souvisela s novinářskými tématy Jana Kuciaka. A fakt, že Kuciakova česká kolegyně Pavla Holcová je pod ochranou české policie, napovídá, že tuto stopu považují slovenští vyšetřovatelé prozatím za horkou.

Horko je v posledních dvou dnech i premiéru Robertu Ficovi (SMER). Slovenská média informují o tom, že středem Kuciakova novinářského zájmu byl italský občan Antonio Vadala napojený ve svém původním domově na jihu Kalábrie právě na jeden z klanů tamní mafie. Když někdy po roce 2003 přesídlil na Slovensko, protože mu v Itálii hořela půda pod nohama, začalo se mu v novém domově nebývale podnikatelsky dařit: nejen v zemědělství, ale i v obchodě s realitami a v energetice. Seznámil se tehdy s úřednicí z ministerstva hospodářství Marií Troškovou a později s ní založil firmu. Právě Trošková je dnes blízkou spolupracovnicí Roberta Fica a slovenská média vcelku otevřeně píší o tom, že nejde jen o vztah pracovní.

Podle slovenských médií spojoval chystaný text Jana Kuciaka mafii i s dalšími lidmi vládní strany SMER. Fico však v úterý na tiskové konferenci požádal novináře, aby nespojovali vraždu svého kolegy ve spekulacích s lidmi, o nichž Kuciak psal, nebo se chystal psát. “Pokud se ukáže, že vražda souvisela s novinářskou prací, je to nepředstavitelný útok na demokracii. Ale máme i jiné hypotézy, možná relevantnější, to se teprve ukáže, policie intenzivně pracuje,” řekl o vyšetřování premiér. A novináře překvapil balíkem bankovek vyskládaných na stolku vedle mikrofonu. “Toto je milion eur z trezoru ministerstva financí,” řekl premiér, “odměna tomu, kdo pomůže případ objasnit.”

Text, na němž Kuciak poslední měsíce intenzivně pracoval, už jeho kolegové dotáhli do konce a chystají se ho vydat v nejbližších hodinách, nejpozději dnech. Text publikuje i České centrum investigativní žurnalistiky a vyjde také v zahraničních médiích.
Ivana Svobodová
(Zdroj: respekt.cz, 27.2. 2018)

Den v triku