ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Nvotová: Doufám, že film nehovoří jenom ke Slovákům 

08. 03. 2018, rubrika: Aktuality
 

Režisérka Tereza Nvotová se filmem Mečiar vrací do období rozdělení Československa a popisuje vliv jednoho z nejmocnějších politiků Vladimíra Mečiara na tehdejší společnost. Snímek, který je nominovaný na Českého lva a získal cenu Trilobit, bude mít českou distribuční premiéru 8. března na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

„Doufám, že ten film nehovoří jenom ke Slovákům, i když je to hlavně slovenský příběh, ale hovoří o obecnějším tématu, který se týká manipulace v politice a společnosti. Týká se občanské společnosti a politického zločinu. Dnes jsme šokovaní ze smrti slovenského novináře Jána Kuciaka, která je pravděpodobně spojená s jeho prací. Takové příběhy se nedějí jenom na Slovensku, ale všude kolem nás. Snad jsem tím filmem přispěla k tomu, abychom začali konečně vnímat, co se tady děje, a neprahli jen po těch jednoduchých pravdách,“ řekla Nvotová.

Původní středometrážní snímek, který vznikl jako bakalářský film Nvotové na pražské FAMU a jehož základem byl rozhovor s Vladimírem Mečiarem v jeho vile Elektra, zaznamenal v roce 2013 velký ohlas na festivalu v Jihlavě. Režisérka se rozhodla k tématu vrátit a natočit celovečerní film. Základním zdrojem byly kromě osobních zkušeností režisérky a rozhovorů s pamětníky především archivní materiály České televize, RTVS a TV Markíza a různé dokumentární filmy. Takovým byl například dokument Mária Homolky Rodáci natočený na mítinku HZDS na bratislavských Pasienkách.

„Archivní materiály daly filmu úplně jiný rozměr, protože divák má možnost sledovat dění v přímém přenosu. Mečiar u sebe doma je trochu jiný Mečiar než ten, který řečnil před stovkami lidí nebo se hádal s novináři,“ uvedla Nvotová.

Dokument ukazuje podnikového právníka z Nemšové, který se stal významným politikem v době dělení Československa. Sleduje jeho vládu do roku 1998 se zaměřením na všechny sporné body tehdejší doby, kterými byly privatizace, amnestie, únos syna prezidenta Michala Kováče, podezření z narušování demokracie autoritářskými metodami a další metody vládnutí. Na druhou stranu popisuje nekritický obdiv voličů k Mečiarovi.

V dokumentu se mimo jiné objevují Milan Žitný, Ladislav Snopko, František Mikloško, Fedor Gál, Václav Bartuška, Petr Pithart, Michael Kocáb, Martin M. Šimečka, Fedor Flašík, Oskar Fegyveres a další. V závěru filmu na scénu vstupuje současný předseda slovenské vlády Robert Fico.

„Před dvaceti lety jsme si mysleli, že jsme se svržením Mečiarovy vlády, která propojovala špičky mafie s tajnou službou a snažila se umlčet ty, kdo se snažili říct pravdu, zbavili toho nejhoršího zla. Dnes vidíme, že to nezmizelo, jenom se vyměnili tváře. Jsou sice jiné, ale dělají to velmi podobně. Možná trochu sofistikovaněji a lépe, takže nevidíme lidi, kteří používají stát jako dojnou krávu. Mám pocit, že se už nedá mlčet,“ dodala Nvotová.
(Zdroj: tyden.cz, 2.3 . 2018)

Den v triku