ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

VOLNO PRO NOVOPEČENÉ OTCE 

03. 05. 2018, rubrika: Aktuality
 

Čeští muži se osmělují. Zájem o otcovskou dovolenou roste

Zájem čerstvých otců o sedmidenní dovolenou placenou státem roste. Nový typ dávky, tzv. otcovská, platí od 1. února. Zatímco v únoru podalo žádost o otcovskou 2130 tatínků, v březnu to bylo už 5078 žádostí. Podle resortu práce a sociálních věcí bude možné zájem relevantně vyhodnotit nejdříve půl roku po jejím odstartování. Stát za tu dobu rozeslal 5287 dávek v celkové výši 26,3 milionů korun, uvedla ČSSZ.

Někteří tatínkové si chválí bezproblémovou výplatu dávky. „Dali mi v práci jen podepsat papír. Byli jsme se ženou překvapení, že to sociálka okamžitě vyplatila. Do týdne byly peníze na účtě,“ uvedl pro deník Echo24 novopečený tatínek Tomáš Nohejl. Jiní si stěžují, že žádost o otcovskou uznána nebyla. „Během toho týdne jsem musel jet na noční, musel jsem sloužit. A řekli mi, že je to vedlejší výdělek a u toho být otcovská nesmí. Takže mi ji neproplatili,“ řekl deníku Echo24 Martin z Vysočiny.

Podle resortu práce a sociálních věcí je na hodnocení zájmu o otcovskou brzy. „Relevantní vyhodnocení zájmu tatínků a nastavení parametrů bude možné nejdříve po uplynutí minimálně šesti až dvanácti měsíců od zahájení výplaty nové dávky,“ uvedla pro deník Echo24 Barbara Hanousek Eckhardová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Muži mohou nastoupit na sedmidenní volno do šesti týdnů od narození potomka, pokud odvádějí nemocenské pojištění, dostanou 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu. Tedy stejně jako ženy na mateřské. Nárok na otcovskou mají podle novely zákona o nemocenském pojištění muži, kteří jsou v matrice uvedeni jako otcové nebo které jako náhradní rodiče určil soud. Volno by měli dostat i tehdy, pokud je žena s potomkem v nemocnici. Zákonodárci otcovskou schválili v minulém volebním období.

Okresní správy sociálního zabezpečení zpracovávají žádosti o otcovskou průběžně, žádosti jim předává zaměstnavatel čerstvých tatínků. Otcové samostatně výdělečně činní (OSVČ) podávají žádost sami. Dávku vyplácí okresní zprávy zpětně a na její zpracování mají lhůtu jednoho měsíce. „Žádosti o otcovskou, stejně jako o další dávky nemocenského pojištění, uplatňují zaměstnanci u svých zaměstnavatelů. V případě otcovské předává zaměstnavatel OSSZ tyto žádosti spolu s potřebnými doklady až po uplynutí sedmi dnů, po které dávka náležela, nikoliv před nástupem na dávku,“ uvedl už dříve zastupující ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Pavel Krejčí. „Až ze statistických údajů za další měsíce se proto ukáže, jaký je skutečný zájem o otcovskou a výše výdajů na tuto dávku,“ dodal Pavel Krejčí.

S nápadem na zavedení otcovského volna přišel před lety ještě jako ministr práce pravicové Topolánkovy vlády Petr Nečas (ODS). Opatření se tehdy nepřijalo jen kvůli nástupu krize a škrtům v rozpočtu. Prosadila ho až v minulém volebním období v době konjunktury Sobotkova vláda s ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD).
Karolína Vaverková
(Zdroj: echo24.cz, 30.4. 2018)

Den v triku