ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Den v triku – trička pro Nové ženy a Nové muže 

04. 03. 2008, rubrika: Aktuality
 

Výzva pro odvážné a slušné lidi: Prožijte den v Žabím triku a napište nám svoje postřehy. Feminismus je radikální názor, že i ženy jsou lidé. Nová žena ví, co chce a nestydí se za to, ví, že její cena neklesá s počtem neumytého nádobí a tvořit neznamená jenom rodit. Nová žena ví, že copyright na sebe má jen ona sama. Nový muž ví, že něco tady není fér a on to může pomoci změnit. Ví, že může mluvit o svých pocitech a otcovství je taky kariéra. Nový muž ví, že copyright na sebe má jen on sám. To si myslíme my a co si myslíte vy?


Toto žabí, originální a multifunkční tričko lze použít místo chňapky, na ochranu proti úpalu i omrzlinám, místo praporku na autolano, na pétanquové koule, jako dětskou zavinovačku, atd.
Nositi toto tričko však vyžaduje osobnost odvážnou, charismatickou, se smyslem pro fai play, recesi, schopnou argumentace, nadhledu i tolerance, zkrátka přesně takovou, jakou jste vy.

Cíl akce
Cílem akce je motivovat a podporovat veřejnost v kultivované diskusi týkající se „tradičních“ „ženských“ a „mužských“ rolí. Podporujeme proto tvorbu úvah, komentářů, esejů, obrazů, filmů, divadla a dalších způsobů sebevyjádření, které nám všem nastavují zrcadlo, nastolují témata, berou v úvahu množství souvislostí, zkušeností, argumentů, pracně zvažují pro a proti, nabízí alternativy, hledají shodu.Jak na to
Pokud máte zájem zapojit se do akce Den v triku, triko jeden celý den nosit a o svůj písemný či audiovizuální záznam, reportáž, reflexi, performaci se s námi podělit, kontaktujte nás. Tričko dostanete za cenu jedné fotografie vaší osoby, nebo detailu vaší osoby (ruka, noha…). Tuto fotku s vaším jménem zveřejníme na stránkách www.novezeny.eu nebo www.novimuzi.eu a budeme se těšit, že nám do měsíce od převzetí trika zašlete váš příspěvek. První trička bylo možné získat na tiskové konferenci v Činoherním klubu 16.12.2007, Ve Smečkách 26, Praha 1. Tímto dnem akce začíná a potrvá do září 2008, kdy ji ukončíme veřejnou panelovou diskusí a tiskovou konferencí. Proto je uzávěrka soutěže 20. srpna. Žáby přece jenom potřebují nějaký čas, aby zaslané texty vyhodnotily. Trička je možné též vyzvednout si v kanceláři Žáby na prameni o.s., či operativně předat po telefonické dohodě. Nejzajímavější příspěvky oceníme. První cena je pět tisíc korun.

Projekt Ženy pro občanskou společnost – Nové ženy – je spolufinancován z ESF EU a státního rozpočtu ČR.

Projekt Muži pro rodinu – Noví muži – je podpořen z Open society found Praha.

Žába na prameni o.s.
Adresa
Žitavského 496, Praha 5 – Zbraslav
Telefon – též Help line
296 384 210, 774 922 138
Email
helena@zabanaprameni.cz
Web
www.zabanaprameni.cz
www.novezeny.eu
www.novimuzi.eu

Naším cílem je podílet se na vytváření občanské společnosti reflektující genderové otázky. Vzděláváme samostatné, aktivní občany a občanky, kteří/ré se snaží porozumět sobě i společnosti, a složitý svět jim nebere smysl pro humor, ba naopak. Kriticky reflektujeme předsudky ukryté v některých typech mužství a ženství. Předsudky nespravedlivé nejen vůči ženám, homosexuálům, lesbám, ale i vůči jiným-novým mužům. Rovnost pro nás neznamená stejnost, ale rozmanitost. Vyžaduje prostředí rovných příležitostí, které za odlišnost netrestá, ale naopak umožňuje každému rozvíjet vlastní originalitu.

Den v triku