ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Nechceme zemřít v práci. Rusové demonstrují proti penzijní reformě 

30. 07. 2018, rubrika: Aktuality
 

Tisíce lidí napříč ruskými městy dnes přišly demonstrovat proti velké penzijní reformě, která zvyšuje věk odchodu do důchodu z 60 na 65 let u mužů a z 55 na 63 u žen. Většina Rusů se však této hranice nedožije.

Demonstrace dnes proběhly v 90 ruských městech, největší protesty jsou v Moskvě, kde dnes vyjádřilo svůj nesouhlas nejméně 12 tisíc lidí. „V důchodu chceme žít, a ne zemřít v práci,“ hlásají jejich transparenty.

Protesty organizovala Komunistická strana Ruska, která v autoritativním režimu velmi vzdáleně naplňuje roli opozice. Akci podpořili nacionalisté i odbory.

Demonstraci doprovázely symboly ruských komunismů, lidé zpívaly válečné písně a strana připomněla slavné vítězství v druhé světové válce, kterou Rusové nazývají Velká vlastenecká válka.

„Nežijeme tak dlouho. Vláda musí odejít,“ volali.

Někteří aktivisté byli oblečeni v kostýmech smrtky. Chtěli tím dát najevo, že reforma představuje pro ruský lid rozsudek smrti.

Ruští muži se totiž průměrně dožívají 66 let a ženy 77. Ruská vláda nepopulární opatření oznámila v době, kdy celá země žila mistrovstvím světa ve fotbale.

Jedná se o nejriskantnější a nejnebezpečnější reformu, kterou za 20 let vládnutí hodlá autoritativní režim prezidenta Vladimira Putina zavést. Putin totiž dříve uvedl, že pokud bude prezident, tak věk odchodu do důchodu nikdy nezvýší.

„Jsem proti zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu. Dokud budu prezident, takové opatření nepřijmu,“ prohlásil v roce 2005.

Jeho popularita, od května, kdy kontroverzní plán oznámil, klesla z 80 procent na 64 procent, uvádí agentura VTsIOM.

V současné době tvoří starobní důchodci čtvrtinu ruské společnosti. Vzhledem k demografické krizi, která zemi trápí po desetiletí, vzrůstající počet důchodců čím dál více zatěžuje státní rozpočet.

Penzisté si v rámci reformy také polepší asi o tisíc rublů (350 korun). Zaváděna by měla být postupně. Petici proti jejímu zavedení podepsaly více než tři miliony Rusů.
Pavel Kopecký
(Zdroj: denik.cz, 28.7. 2018)

Ruské důchody? Kritika je předem zakázána
Rozhodnutí posunout občanům Ruské federace dobu odchodu do penze (pro muže na 65 let a pro ženy na 63 let) vyhnalo v neděli do ulic čtyř desítek ruských měst tisíce demonstrantů. Nejvíce jich protestovalo v Omsku, Čeljabinsku, Tomsku a Komsomolsku na Amuru.

Návrh nepopulární penzijní reformy předložila vláda těsně před začátkem mistrovství světa. Podle kritiků tak učinila naschvál v okamžiku, kdy se pozornost celé země upírá k fotbalu. Ve městech, kde se mistrovství hraje, se demonstrovat nesmělo. Celostátní média o protestech vůbec nereferovala.

Upozorňovat na nedostatky reformy nesmějí ani ruští politici. Prezidium vládnoucí strany Jednotné Rusko jednohlasně odvolalo tajemníka stranické buňky v Jaroslavli Michaila Borovického, který v souladu s odbory prohlásil, že se zvyšováním důchodového věku by se nemělo spěchat.

Milionová petice
To vše je v přímém kontrastu k petici za zrušení reformy, kterou na internetu podepsaly tři miliony lidí.

Odpůrci nového nařízení upozorňují, že průměrná délka života ruských mužů je dnes 66,5 roku. „Pokud jim důchodový věk zvednou na 65 let, tak se ho ani nedočkají,“ uvedla pro britský deník Financial Times jedna z organizátorek protestů, Taťána Nagibinovová.
Michal Bystrov
(Zdroj: denik.cz, 3.7. 2018)

Den v triku