ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Ženský, pro mě jste absolutní hrdinky.‘ Známé Češky zveřejnily podpůrné video pro matky samoživitelky 

04. 09. 2018, rubrika: Aktuality
 

České novinářky, herečky i zpěvačky zveřejnily na internetu videovzkaz, ve kterém vyjadřují podporu matkám samoživitelkám. Některé z nich popisují i svoji přímou zkušenost s náročnou péčí. Podle průzkumu organizace Klub svobodných matek třetina samoživitelek musí vystačit s měsíčním příjmem pod 10 tisíc korun, alimenty na děti pak dostává pouze polovina.

„Když mi bylo šest a mojí sestře tři, tak s námi maminka odešla z domácnosti, kde bylo bití na denním pořádku. Zachránila nám tím život, ale pro ni to v tu chvíli neskončilo, pro ni to teprve začalo,“ popisuje ve videu svoji zkušenost spisovatelka Kateřina Tučková.

V osmiminutovém sestřihu vzkazů, který zveřejnila na svém facebookovém profilu novinářka Nora Fridrichová, sdílí své příběhy například i zpěvačka Marta Kubišová, bývalá první dáma Dagmar Havlová či novinářka Markéta Kutilová. Slova podpory a obdivu ve videu doplňují ale i číselná fakta a apel na politiky.

„Věřím, že když o tom budeme pořád mluvit, tak politici přestanou dělat kraviny a začnou dělat něco pro vás,“ vybízí například novinářka Sabina Slonková.

Podle průzkumu Klubu svobodných matek třetina samoživitelek musí vystačit s příjmem pod 10 tisíc korun, přičemž 60% matek uvádí, že se jejich průměrné měsíční výdaje při péči pohybují v rozmezí 10 až 20 tisíc korun. Data dále uvádí, že pouze každá čtvrtá matka samoživitelka může svým dětem platit zájmové kroužky či pravidelně nakupovat ovoce a zeleninu.

Pravidelné alimenty od otců, které dle průzkumu průměrně činí 2000 korun na dítě, dostává polovina žen. Další polovina buď nemá příspěvek žádný, nebo nepravidelný.

Průzkum „Jak se žije matkám samoživitelkám v ČR“ neziskové organizace Klub svobodných matek, z. s., probíhal od 20. dubna do 3. května 2018 a zúčastnilo se ho 1154 respondentek z celé České republiky.
Jan Kubelka
(Zdroj: irozhlas.cz, 4.9. 2018)

Den v triku