ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Český dům v Jeruzalémě obsazuje pozice. O práci uvažuje i manželka budoucího velvyslance Žilková 

27. 09. 2018, rubrika: Aktuality
 

Herečka Veronika Žilková-Stropnická zvažuje práci v Českém domě v Jeruzalémě, který na podzim otevře prezident Miloš Zeman. Zjistil to server iROZHLAS.cz od Českých center, pod která daná instituce spadá. Stropnická to nejprve popřela. Později ale uvedla, že ještě není rozhodnutá, zda se chce do Izraele vůbec přestěhovat. Její manžel a exministr Martin Stropnický z ANO se přitom na podzim ujme postu tamního velvyslance.

Nový Český dům v Jeruzalémě (ČDJ) povede Robert Mikoláš, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu, který nyní vede České centrum v Tel Avivu.

Dalším pracovníkem by mohla být herečka Veronika Žilková, manželka budoucího velvyslance v Izraeli Martina Stropnického. Jako programová koordinátorka by pracovala na poloviční úvazek.

„V této chvíli se jedná o obsazení dvou pozic pro ČDJ, a to zaměstnance pro výkon administrativy (celý úvazek) a programového koordinátora (dílčí úvazek). Na tyto pozice nebude vypisováno výběrové řízení. Potvrzujeme, že jedním z kandidátů na post programového koordinátora je Veronika Žilková,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Ondřej Černý, generální ředitel Českých center, která spadají pod ministerstvo zahraničí.

Pohovory s vícero zájemci jsou podle mluvčí Českých center Petry Jungwirthové v plném proudu. Upřesnila také, že programový koordinátor není vedoucí pozice.

‚Nic o tom nevím.‘
Redakce požádala Žilkovou-Stropnickou o vyjádření. Při prvním telefonátu odmítla, že má o takovou pozici zájem. „Nic takového nevím. Jako manželka velvyslance máte spoustu povinností,“ řekla.

Zároveň dodala, že až do června má pracovní závazky v Praze a není si jistá, zda se chce do Izraele vůbec přestěhovat. Později ale naznačila, že o pracovním postu uvažuje.

„O celé situaci ještě nejsem rozhodnutá, takže vám nemohu poskytnout odpovědi,“ podotkla. „Vyměnila bych tak totiž místo herečky, točím film, seriál, hraji několik velkých rolí v divadle, za pomocnou administrativní práci,“ popsala pro iROZHLAS.cz, co by pro ni změna práce znamenala. A doplnila, že zatím neví, jak se rozhodne.

Pro manželky velvyslanců, které chtějí pracovat, přitom platí zvláštní pravidla. „Funguje to podle služebního zákona tak, že pokud manžel či manželka velvyslance chce pracovat, tak velvyslanec nebo velvyslankyně musí požádat o výjimku státního tajemníka na ministerstvu zahraničních věcí. V tomto případě žádná výjimka zatím udělena nebyla,“ doplnila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.

Exministr zahraničí, obrany a kultury Stropnický už obdržel od Izraele oficiální souhlas – takzvaný agrément.

Do země zamíří na přelomu října a listopadu, a to po zaškolení, které každý z velvyslanců musí absolvovat.

Do té doby by se měl zkušený diplomat vzdát funkce poslance, kterou stále zastává. „Ve sněmovně budu působit ještě v září. Určitě jako poslanec skončím dřív, než odjedu,“ uvedl před časem pro iROZHLAS.cz Stropnický, přesné datum odevzdání mandátu ale tehdy nevěděl.

Českým velvyslancem v Izraeli byl od roku 2014 Ivo Schwarz, standardní doba pro výkon funkce jsou čtyři roky.

Kdo je Veronika Žilková?
Pražská rodačka Veronika Žilková pochází z hudební rodiny, jejím otcem byl známý hudební pedagog a flétnista Václav Žilka. Nejprve krátce studovala filozofii, nakonec ale zvítězilo herectví.

Vystudovala DAMU, následně hostovala v Národním divadle a její domovskou scénou, na kterou nedá dopustit, se stal v roce 1995 Činoherní klub. Později přijala angažmá v Divadle na Vinohradech, kde byl uměleckým šéfem její manžel Martin Stropnický.

Jejím uměleckým vrcholem byla podle řady kritiků role umírající Marjánky ve filmu z roku 1996 Zapomenuté světlo režiséra Vladimíra Michálka, která jí vynesla Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Zahrála si ale také ve filmech Milenci a vrazi (2004), Anděl Páně (2005) a Anděl Páně 2 (2016) nebo v seriálech Šípková Růženka (2001) či Vyprávěj (2009).

K jejím výrazným počinům patřil ale i vysoce sledovaný zábavný pořad Tele Tele, který vysílala televize Nova. Žilková v pořadu působila nejen jako herečka, ale podílela se na něm i jako scenáristka.

Diváci na této křehké blondýnce obdivují většinou její smysl pro humor, živelnost a šíření optimismu a dobré nálady za každých okolností. V roce 1994 kandidovala v komunálních volbách za hnutí Pražané Praze.
Hana Mazancová, Anna Kottová
(Zdroj: irozhlas.cz, 26.9. 2018)

Den v triku