ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Klíčový rok pro Čapí hnízdo. Potopí kauzu politický tlak a odchody policistů? 

21. 01. 2019, rubrika: Aktuality
 

Od pražské policie, která trestně stíhá premiéra a jeho blízké pro podezření z dotačního podvodu, odešel se začátkem roku další člověk spojený s kauzou Čapí hnízdo. Všichni tři klíčoví policejní důstojníci, za nichž se aféra před třemi lety rozjela, jsou tak mimo hru. Jaký dopad to na vyšetřování může mít?

Nejprve v létě odešel šéf policie v Praze Miloš Trojánek, který se tvrdě postavil za své podřízené v kauze Čapí hnízdo, když se dostali pod palbu, že pracují na zakázku opozice. Politikům v čele s premiérem Andrejem Babišem vzkázal, aby neovlivňovali vyšetřování.

Pak skončil i policejní prezident Tomáš Tuhý, který odešel do diplomatických služeb na Slovensko. A nyní nově i náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal. Znovu šlo o člověka, který tvrdě bránil policii, když ji premiér a jeho lidé kvůli Čapímu hnízdu ostřelovali.

Co mohou personální změny pro vývoj kauzy Čapí hnízdo znamenat?
„Mohou se ukázat jako zásadní. Když jsem mluvila s policisty, kteří v minulosti vyšetřovali kauzy s politickým přesahem, všichni jako jednu z klíčových věcí zmiňovali, že je důležité, aby měli absolutní podporu a důvěru v očích svých nadřízených. Bez té to dělat nejde, protože je jasné, že v politických kauzách přicházejí politické tlaky. A pokud za vámi nestojí váš nadřízený, tlaky v podstatě nemůžete ustát,“ říká investigativní novinářka Sabina Slonková. „Ve chvíli, kdy komisař Pavel Nevtípil, což je hlavní postava policejního vyšetřování, přišel vlastně o všechny své nadřízené, kteří s ním kauzu rozjížděli, a současně čelí velkému tlaku ze strany hlavního obviněného a souběžně premiéra České republiky Andreje Babiše, je v pozici, kdy si umím živě představit, že jednoho dne řekne, že to už nemá zapotřebí.“

Případný odchod Pavla Nevtípila by mohl celé vyšetřování poslat do ztracena.
„Kauza může skončit i proto, že noví nadřízení komisaře Nevtípila budou mít na případ jiný názor. A do třetice se může stát, že bude vyměněn, nebo odejde státní zástupce Jaroslav Šaroch, který v tandemu s Nevtípilem kauzu rozjížděl.“
Simona Holecová
(Zdroj: neovlivni.cz, 18.1. 2019)

Den v triku