ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Polský Gdaňsk povede žena. Po zavražděném starostovi převezme funkci Dulkiewiczová 

07. 03. 2019, rubrika: Aktuality
 

Novou starostkou Gdaňsku se stane Aleksandra Dulkiewiczová. Podle předběžných výsledků získala přes osmdesát procent hlasů. Ve funkci přes měsíc zastupovala Pawla Adamowicze, který byl v lednu ubodán na charitativní akci.

Adamowicz vedl severopolské přístavní město dvacet let. „Udělali jsme všechno, aby občané v Gdaňsku mohli jít k volbám, které si nikdo z nás nepřál a které se odehrávají za velmi zvláštních – tragických okolností,“ konstatovala Dulkiewiczová.

Nová starostka Gdaňsku byla blízkou spolupracovnicí Adamowicze, ve volbách v roce 2018 dokonce vedla jeho volební kampaň. „Po Adamowiczově smrti musíme zajistit, že jeho vize svobodomyslného Gdaňsku nezanikne. Můžu říct, koho jsem volil? Paní Dulkiewiczovou, ta na jeho odkaz naváže,“ míní obyvatel Gdaňsku.

Dulkiewiczovou podporovala opoziční Občanská platforma i předseda Evropské rady Donald Tusk. Politici už jí blahopřáli. „Gratuluji, Olo! Povedeš nádherný Gdaňsk po cestě svého předchůdce,“ uvedl předseda strany Občanská platforma Grzegorz Schetyna.

Proti Dulkiewiczové kandidovali Grzegorz Braun, označovaný v tisku za nacionalistu a xenofoba, a Marek Skiba, těšící se podpoře katolických kruhů. Hlavní politické strany své kandidáty nenominovaly.

Útočník může strávit zbytek života za mřížemi
Adamowicz byl v lednu ubodán během charitativní akce na jednom z gdaňských náměstí. Podezřelého Stefana W. na místě zadržela policie. Muži hrozí doživotí. Z vězení, kde si odpykával 5,5letý trest za bankovní přepadení, byl přitom propuštěn teprve v prosinci.

Před odchodem se podle televize TVN 24 vězeňskému vychovateli přiznal, že si přeje, aby se předseda strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński stal diktátorem. Taky mu vadilo, že v Pomořském vojvodství, kde Gdaňsk leží, vládne Občanská platforma.

Adamowicz patřil k politikům vstřícným vůči sexuálním menšinám i migrantům. Kvůli tomu býval častým terčem tvrdé kritiky ze strany představitelů národně-konzervativní PiS, která v Polsku vládne od roku 2015, i médií blízkých této politické formaci.

Vražda měla podle tisku i politické důsledky: PiS si údajně rozmyslela nápad uspořádat předčasné volby v březnu, protože v nynější atmosféře by nemusely dopadnout takovým vítězstvím, jaké dosud slibovaly průzkumy veřejného mínění.
Ket
(Zdroj: ct24.cz, 4.3. 2019)

Den v triku