ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

PUTIN VERSUS PRAHA: ZA ČESKOU DIPLOMATKU SE POSTAVILA CELÁ EU 

08. 04. 2019, rubrika: Aktuality
 

Už několik týdnů ruská diplomacie veřejně napadá předsedkyni rotujícího ročního vedení výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), jíž je nyní česká diplomatka Jana Reinišová (je velvyslankyní v Haagu, kde OPCW sídlí). Rusko obviňuje Češku, že organizaci manipuluje ve prospěch zájmů Spojených států. Mělo se tak stát tím, že ruský zástupce nebyl pozván na inspekční cestu po destrukčních zařízeních chemických látek do USA.

Na pravidelnou kontrolu stavu likvidace chemických látek v minulosti jezdil také ruský zástupce, kvůli napjatým vztahům mezi Washingtonem a Moskvou však letos Američané Rusy nepozvali. Při debatě mezi členskými státy pod střechou OPCW pak paralelně, ale nezávisle na tom neprošlo několik ruských podnětů. Obojí vedlo Moskvu k útoku, že Jana Reinišová v čele OPCW straní Západu. Kritické prohlášení zpochybňující práci české diplomatky zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničních věcí a opakovaně se v tomto smyslu vyjádřil ruský zástupce u OPCW.

Ani jeden argument se však nezakládá na pravdě. Chybějící pozvánka pro Rusy byla suverénním rozhodnutím Washingtonu, na které OPCW nemá vliv (Jana Reinišová coby exekutivní šéfka OPCW pozvána byla). A ruské návrhy neuspěly jednoduše proto, že jiné získaly větší podporu. Smluvní stranou OPCW je 193 států; členy výkonné rady je 41 z nich a mezi nimi se při zvažování návrhů “soutěží.”

Zpochybnění profesionality Jany Reinišové odmítly mnohé země přímo na půdě OPCW a stejně tak české ministerstvo zahraničí. Šéf diplomacie Tomáš Petříček si mimo jiné kvůli tomu pozval “na kobereček” ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského.

Tento týden pak ruské argumenty odmítla také evropská osmadvacítka. Předsedající Rumuni se za Janu Reinišovou jménem celé EU postavili a veřejně se – slovy kanadské velvyslankyně v Praze – přidala i tato severoamerická země.

Důvod ruského hněvu si státy OPCW spojují s tím, že minulý měsíc organizace vydala konečnou zprávu, v níž potvrdila použití chemické látky na bázi chlóru při loňském útoku proti civilistům v syrské Dúmě. Rusko je dlouhodobým ochranitelem syrského vůdce Bašára Asada a je vysoce pravděpodobné, že operaci v Dúmě podnikla syrská armáda právě za podpory Rusů – pokud na povel Asada neútočili rovnou Rusové.

Ruská taktika odpovídá obvyklé šabloně, již Moskva v rámci nynější hybridní války proti Západu používá – zpochybnit jakýkoli západní krok, pokud se k tomu někde otevře příležitost. takovou novou kapsou bylo i vedení OPCW Češkou, tedy zástupkyní menší země, navíc s proruským prezidentem. Západní spojenci Česka se však za ČR postavili.
Kateřina Šafaříková
(Zdroj: respekt.cz, 7.4. 2019)

Den v triku