ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Nenuťme ženy k potratu. V Praze se konal pochod pro život a rodinu. Feministky ho blokovaly 

29. 04. 2019, rubrika: Aktuality
 

Prahou v sobotu prošel Národní pochod pro život a rodinu. Po dopolední mši v pražské katedrále Svatého Víta se účastníci přesunuli na Klárov, kde byl na programu kulturní program a oběd. Poté průvod pokračoval na Václavské náměstí. Hlavním tématem letošního průvodu jsou děti, hlavně ty přicházející na svět třetí v pořadí. Hnutí pro život apeluje na politiky, aby početné rodiny podporovali, uvedla v rozhovoru pro deník Echo24 Zdeňka Rybová z Hnutí pro život. V rámci 19. ročníku pochodu tak více než sedm tisíc účastníků z celé republiky podpoří myšlenku, že by každé dítě mělo mít právo žít, vymezují se zároveň proti potratům.

Devatenáctý ročník Národního pochodu pro život a rodinu začal v 10:30 mší svatou v pražské katedrále Svatého Víta. „To je nová tradice, kterou jsme zavedli před čtyřmi lety. Sloužit ji bude kardinál Dominik Duka ve spojení s dalšími biskupy a kněžími z celé České republiky, na pochod totiž přicházejí lidé ze všech koutů země. Katedrála bývá obvykle plně obsazena. Letos počet přihlášených přesahuje kapacitu katedrály, ale doufám, že se lidé vejdou,“ řekla deníku Echo24 před akcí Zdeňka Rybová z Hnutí pro život.

„Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, které přicházejí na svět jako třetí v pořadí. Rodiče se obávají ekonomické nestability a až v 5000 případech ročně volí potrat. Hnutí pro život proto apeluje na politiky, aby početné rodiny podporovali,“ řekla dále Rybová.

Po mši svaté se účastníci, kteří zaplnili katedrálu, vydali z areálu Pražského hradu po zámeckých schodech na Klárov, kde pokračovali obědem, zatímco organizátoři přednášeli projevy.

Přímo před účastníky Národního pochodu pro život a rodinu mluvila tisková mluvčí Hnutí Pro život Lenka Rybová o konkrétních číslech potratů a zmínila i kroky, které Hnutí pro život činí ve spolupráci s některými zákonodárci. Dodala rovněž, že měl před účastníky pochodu promluvit i poslanec Aleš Juchelka (za ANO), který se však nakonec omluvil z důvodu nemoci.

„Podle našich statistik se v průměru 86% žen cítilo pod tlakem, když řešily co dál s graviditou a nečekaným těhotenstvím, které je zaskočilo. Jestliže je denně umělým potratem usmrceno 50 dětí, znamená to, že je stále třeba pracovat na tom, aby žádná žena nebyla k umělému ukončení těhotenství nucena. V uplynulém roce jsme pro docílení alespoň nějakého posunu k dobrému, o což se opravdu snažíme, podnikli řadu kroků, z nichž některé byly opravdu úspěšné. Docílili jsme příslibu zdravotních pojišťoven, které jsou nyní ochotny každému gynekologovi v zemi proplatit zdravotnický výkon spočívající v edukačním pohovoru s pacientkou. To znamená, že čas věnovaný rozmluvě s těhotnou ženou dostane řádně zaplacen. Mnoho lékařů, kteří snad nejsou přímo zastánci ukončení těhotenství a sami obecně potraty neradi provádějí, se těmto pohovorům dosud vyhýbalo. Dostává se nám zpětné vazby, že toto je motivace pro řadu z nich motivace k tomu, aby své dobré úmysly, s nimiž chtějí ženě poskytnout odbornou radu i lidskou podporu, realizovali,“ řekla před účastníky pochodu Lenka Rybová.

Průvod dále pokračoval do centra Prahy přes Smetanovo nábřeží na Národní třídu až na Václavské náměstí, kde akce po krátkém programu skončila. Na Václavském náměstí vystoupili režisér Jiří Stracha nebo předseda Hnutí pro život Radim Ucháč. Kardinál Duka požehnal účastníkům na cestu domů.

Potratů v posledních letech stále ubývá, nejvíce jich lékaři evidovali v 90. letech. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) uskutečnili lékaři na začátku 90. let ročně kolem sta tisíc potratů ročně, zatímco v roce 2016 to bylo 20 300. Češi se zároveň podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) staví k potratům pozitivně. Podle průzkumu z loňského května, který provedlo CVVM, souhlasí s právem na interrupci 71 % ze vzorku 1 008 dotázaných. V roce 2015 bylo zákroků 20 403, v roce 2010 pak 23 998. V roce 2015 připadalo na 1000 obyvatel 1,9 přerušení těhotenství, v roce 2010 to bylo 2,3. V roce 1989 na tisícovku lidí připadalo 10,8 zákroku.

„Mladým rodinám s dětmi chybí podpora vlády,“ zaznělo od účastníků pochodu
Na Národní pochod pro život a rodinu dorazilo mnoho rodin zejména s malými dětmi. Jednou z nejpočetnějších rodin byli Hamanovi z malé vesnice poblíž Dvora Králové nad Labem z trutnovského okresu, kteří na akci přijeli už pošesté – společnost jim dělalo pět malých dětí. „Do Prahy jsme jeli asi dvě hodiny. „Máme pět dětí, další asi zatím neplánujeme,“ řekl deníku Echo24 Jaroslav Haman. Na finanční zátěž vzhledem k tomu, že mají pět dětí, se Hamanovi ale nevymlouvají. „Neřekla bych, že to představuje nějakou velkou finanční zátěž. Děti po sobě třeba hodně dědí oblečení, které mohou nosit. Dá se to. Třeba jídlo je samozřejmě dražší, protože je to víc porcí. Ale když vaříme doma, nevyjde to zas až tak draho,“ dodala Markéta Hamanová.

„Líbí se nám na tom, že je to jedna z mála akcí, která podporuje nějakým způsobem nenarozený život nebo boj za to, aby nedocházelo k potratům. Doufáme, že to osloví víc lidí. Myslíme, že sympatizantů může být hodně,“ řekl Jaroslav Haman. Podle něj mladým rodinám s dětmi chybí větší podpora na politické scéně. „Od politiků je tu menší podpora pro rodiny. Spíše finanční prostředky investují do nějakých jiných věcí. Tomu tak velký prostor prostě ze strany vlády věnovaný není,“ dodal Jaroslav Haman.

Na akci dorazila také rodina Lysáčkových z Brumova-Bylnice, městě ležícím ve Zlínském kraji. „My jsme sem dorazili už potřetí. Od letošního pochodu si slibujeme větší propagaci a podporu rodin. Děti jsou totiž budoucí daňoví poplatníci,“ řekli deníku Echo24 Lysáčkovi, kteří mají tři malé děti.

Na Pražském Těšnově se konala demonstrace za udržení potratového práva
Pouze desítky lidí dorazily na demonstraci za udržení neomezeného potratového práva, jaký v české legislativě existuje nyní. Oba průvody se odpoledne setkaly u pražského Rudolfina, kde zastánci potratů zatarasili účastníkům Národního pochodu za život a rodinu cestu. Zasáhnout museli policejní těžkooděnci, kteří následně prostřednictvím automobilů umožnili početnějšímu pochodu, jehož účastníci se k potratům staví konzervativně, koridor pro průchod z Mánesova mostu směrem k Národní třídě.

„Omezení potratového zákona vždy znamená obrovské riziko pro ženy, které třeba z finančních důvodů mít dítě nemohou, nebo ho prostě nechtějí. Tam, kde není potrat legální, podstupují ženy zdravotně rizikové zákroky, které je ohrožují na životě. To, že nyní máme příznivě nastavenou legislativu, neznamená, že se situace nemůže změnit,“ uvedla Kateřina Jelínková z Kolektivu 115, který protestoval za zachování současného potratového práva.

Pochod doprovázelo několik soundsystémů. Účastníci nesli i transparenty zaměřené zejména proti kardinálovi Dominiku Dukovi. „Jsme pro možnost volby. Chceme, aby současný potratový zákon zůstal v podobě, jako je dnes,“ řekla Jelínková. Vyslovila se proti myšlenkám Hnutí pro život. U Rudolfina chtěli počkat na účastníky Národního pochodu pro život a rodinu. „Nechceme s nimi jít do konfliktu, chceme pouze, aby nás slyšeli,“ dodala Jelínková.

Kolektiv 115 je radikálně levicová politická organizace působící v Praze. Zabývá se tématy jako feminismus, právo na město a antifašismus.
Vojtěch Drbohlav
(Zdroj: echo24.cz, 27.4. 2019)

Den v triku