ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

DORAZIL AUDIT Z BRUSELU, BABIŠE NEOČISTIL 

03. 06. 2019, rubrika: Aktuality
 

Andrej Babiš je ve střetu zájmů. K takovému závěru dospěl podle zjištění Neovlivní.cz audit, který si k fungování holdingu Agrofert ve vztahu k českému premiérovi zadal Brusel. Agrofert by měl vracet dotace vyplacené od loňského roku, kdy začala platit přísnější pravidla hry.

Střet zájmů českého premiéra konstatovali nejprve právníci komise, a to už na konci loňského roku. Brusel si pak objednal detailní audit. A ten nyní podle informací Neovlivní.cz střet zájmů potvrdil.

“Andrej Babiš je osobou, která profituje z hospodaření Agrofertu. Opatření, kdy vložil holding do svěřenského fondu, jsou nedostačující,” potvrdil hlavní závěry zdroj obeznámený s auditem.

Opozice v reakci na zprávy o auditu svolává další mimořádnou schůzi sněmovny. Piráti již oznámili, že se pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře Babišovu kabinetu.

Holding Agrofert by podle závěrů auditní zprávy měl vracet dotace, které obdržel za loňský rok. Letos už přitom Brusel Agrofertu dotace neproplácí, pozastavil platby právě kvůli vyšetřování střetu zájmů. Naopak Česká republika bez ohledu na vyšetřování premiérovu holdingu poslala letos na dotacích desítky milionů.

Audit byl přitom hotový už před volbami do Evropského parlamentu, jak už jsme popsali. Do České republiky ale finální dokument dorazil až tento týden, tedy hned po volbách.

Andrej Babiš jakýkoli střet zájmů dlouhodobě odmítá. Vyšetřování Bruselu označil za kampaň, kterou proti němu vedou jeho odpůrci. Zprávu, kterou nyní studují české úřady, označil za předběžný závěr a “zásadně jej odmítá”.

“Toto stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů,” reagoval na svém Twitteru premiér.

Česká republika má nyní dva měsíce na vyjádření k auditu, jehož závěry se může pokusit zvrátit. A jak vyplývá z Babišových výroků, také se na to chystá. Odpovědi pro Brusel přitom budou připravovat úředníci z ministerstev, která ovládají členové kabinetu nominovaní hnutí ANO a Andrej Babiš jako premiér řídí.

Premiér sice tvrdí, že žádný zákon neporušuje, závěry auditu jsou podle zjištění Neovlivní.cz jsou ale jednoznačné. Pokud audit říká, že je český premiér ve střetu zájmů, tak to automaticky znamená, že porušuje zákon.
Sabina Slonková
(Zdroj: neovlivni.cz, 31.5. 2019)

Šojdrová: Komise postupovala ještě citlivě, zpráva o Babišovi je známá až po volbách
Evropská komise přistupovala k premiérovi Andreji Babišovi (ANO) citlivě, když se výsledky unijního auditu o jeho střetu zájmů nedočkaly zveřejnění před volbami do Evropského parlamentu. V Interview ČT24 to prohlásila lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Podle serveru Neovlivní.cz Komise dokumenty do Česka poslala až tento týden.

Nové kolo debat o střetu zájmů premiéra Babiše kvůli dotacím pro holding Agrofert, který před časem převedl do svěřenského fondu, otevřela páteční informace Hospodářských novin.

Podle ní už do Česka dorazil výsledek auditu, který si na čerpání evropských dotací Agrofertem zadala Evropská komise. Návrh auditní zprávy má uvádět, že premiér a předseda hnutí ANO je kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky ve střetu zájmů.

Podle serveru Neovlivní.cz byl audit hotový už před volbami do Evropského parlamentu, do České republiky ale dorazil až tento týden. Sám Babiš citované závěry dokumentu odmítá a tvrdí, že neporušuje české ani evropské zákony.

Šojdrová: Posudek je nezávislý, Komise postupovala citlivě
„Je to posudek, který je nezávislý,“ komentovala aktuální dění europoslankyně Michaela Šojdrová. Právě její domovský parlament v půlce loňského prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů.

Premiérovy dřívější výtky na adresu kontrolní unijní agentury OLAF odmítla a upozornila, že komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger před europoslanci už před volbami do Evropského parlamentu uváděl, že je v Babišově případě podezření z vážného střetu zájmů.

„Komise ve vztahu k premiérovi postupovala velmi citlivě v tom, že výsledky nebyly zveřejněny do voleb. Úmyslem bylo, aby nebyly zpochybněny jejich výsledky, že výsledek (auditu) byl načasován před volbami, aby je ovlivnil. Takto nám to i pan komisař Oettinger vysvětlil,“ uvedla Šojdrová. „Pan premiér si nemůže stěžovat na to, že by šlo o jakoukoliv kampaň vůči jeho osobě,“ dodala.

Europoslankyně současně vyjádřila znepokojení nad tím, že český premiér nyní musí komentovat společnost Agrofert, namísto toho, aby se mohl soustředit na vyjednávání o budoucnosti Evropské unie. Ta totiž po proběhlém hlasování hledá nového předsedu parlamentu a Evropské komise i nového unijního ministra zahraničí a předsedu Evropské rady.

„Potřebujeme premiéra, který bude respektovaný. Necítí se tak sebejistý, jak sebejistě to interpretuje v České republice,“ sdělila křesťanskodemokratická politička. „Nedovedu si představit, jak vážně budou brát prezident Macron nebo kancléřka Merkelová premiéra, který čelí tak vážným obviněním,“ podotkla.
ave
(Zdroj: ct24.cz, 1.6. 2019)

Den v triku