ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Ženská síla v europarlamentu: Poslankyň bude rekordní počet, Česko jich vyšle sedm 

06. 06. 2019, rubrika: Aktuality
 

Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) ukázaly, že stoupne počet europoslankyň, a to hned o tři procenta. Stále však nebylo dosaženo genderové rovnováhy a europarlamentu budou i v příštím období dominovat muži v poměru 61 ku 39 procentům, informoval deník The Guardian.

Počet žen v europarlamentu stoupne, do nového funkčního nastupuje 286 europoslankyň, ukázaly oficiální konečné výsledky. Podíl žen ve vládě Evropské unie tak stoupne ze 36 na 39 procent. Počet žen by měl být ve všech vládách členských států EU nad 30,2 procenty, v jedenácti státech jsou přísně dodržovány genderové kvóty v politických stranách, což platilo i pro jejich kandidátky do eurovoleb.

Česko reprezentuje 7 političek, Kypr žádná
Přestože je zvýšení podílu političek v europarlamentu značným pokrokem, EP stále „pokulhává“ za 16 světovými vládami, které se blíží genderové rovnováze. Pouze šest z 28 členských států do europarlamentu pošle vyváženou skupinu europoslanců, jde o Švédsko, Finsko, Francii, Slovinsko, Lucembursko a Velkou Británii.

Oproti tomu Kypr nepošle do EP žádnou ženu, Slovensko pouze dvě. Česko bude reprezentovat 7 političek. Letos by rovněž mohlo dojít k jmenování první předsedkyně Evropské komise (EK), případně Evropské rady (ER). Kdo nahradí Jeana-Claudea Junckera a Donalda Tuska, ale ještě není jasné.

Průzkum zastoupení žen v novém EP zpracovala předsedkyně Evropské lobby žen (EWL) Gwendoline Lefebvreová. „V této chvíli se musíme soustředit na budoucnost unie, každý členský stát byl vyzván, aby navrhl dva kandidáty na post předsedy Evropské komise, jedním z nich musí být žena. Větší výběr nabídne kandidáty s různou perspektivou a zkušenostmi, z čehož Evropané mohou jen vytěžit,“ uvedla Lefebvreová.

Ženy do nejvyšších funkcí EU
Lefebvreová poukázala na to, že předseda ER Tusk ve čtvrtek na jednání lídrů evropské osmadvacítky naznačil jistý odpor k tomu, aby se některé z pěti nejvyšších funkcí ujala žena. Kromě předsedů EK a ER bude jmenován prezident Evropské centrální banky, vysoký představitel EU pro zahraniční politiku a europoslanci pak mezi sebou vyberou předsedu EP.

„Genderová rovnováha znamená nejméně dvě ženy v nejvyšších funkcích, jestli je to splnitelné, se teprve ukáže,“ prohlásil Tusk. „Osobně tento plán rovnováhy hodlám podpořit, nicméně podpora nepřijde ode všech,“ řekl Tusk, svůj výrok ale dále nerozvedl.

Ženy u moci
Pouze 4 členské státy mají v čele vlády ženu, a to Německo s kancléřkou Angelou Merkelovou, Rakousko se zastupující kancléřkou Brigitte Bierleinovou, Rumunsko s premiérkou Vioricou Dancilaovou a Velká Británie s premiérkou Theresou Mayovou. Dalších 5 států včetně Slovenska má prezidentku.

Světové vlády s nejvyšším podílem ženského zastoupení jsou Rwanda, kde poslankyně drží 61,3 procent mandátů, dále Kuba, kde v parlamentu zasedá 53,2 procent žen, v Bolívii pak 53,1 procent, v Mexiku 48,2 procent a ve Švédsku 47,3 procent. Průměrný podíl žen ve vládách je 24 procent.
Darina Jíchová
(Zdroj: blesk.cz, 2.6. 2019)

Den v triku