ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Česko potřebuje ochránit před vlastním premiérem, myslí si senátor. Selhaly všechny kontrolní mechanismy 

13. 06. 2019, rubrika: Aktuality
 

Podobně jako my se i nezávislý senátor Tomáš Goláň pozastavuje nad tím, jak rozdílně se u nás zachází s lidmi a firmami, podezřelými z trestných činů. Zastává názor, že kvůli výsledkům předběžného auditu Evropské komise by měly být na premiéra Babiše okamžitě uvaleny zajišťovací příkazy a vazba. „Myslím to naprosto vážně,“ uvedl tento týden v interview pro Radio Plus.

Vychází přitom ze své praxe zkušeností daňového poradce, kdy byly uvaleny vazby na jeho klienty za mnohem menší částky, činy či daňové úniky „Orgány by neměly mít strach v této věci pokračovat tak, jak jim říká zákon. Já si nemyslím že by měl být pro každého zákon vykládán jinak.“ A připomíná také, že na začátku každé vazby je obvykle pouhé podezření. A premiér Babiš se ocitl v podezření, že čerpal neoprávněné nejen dotace, ale také investiční pobídky a veřejné zakázky. Podle senátora hrozí reálné nebezpečí, že byl mohl manipulovat se svým majetkem či dokonce uprchnout.

Velký průšvih, selhali všichni!
Za velký průšvih rovněž považuje, že se celou kauzou začali čeští politici zabývat až po zveřejnění auditu Evropské komise, i když už je dávno známé, že je český premiér ve střetu zájmů, že ve svěřenských fondech působí jeho příbuzní, že stále ovládá Agrofert, apod. Za jeden z důkazů také považuje, jak Babišovi vycházejí vstříc média, která má ve svěřenském fondu. Stejně tak je velmi závažné, že selhaly všechny kontrolní mechanismy. Senátor Goláň chce proto společně se svým kolegou Lukášem Wagenknechtem (Piráti) podat trestní oznámení na úřady a všechny instituce, které měly konat a nekonaly. „Je to smutné, že náš stát je poškozován vlastním premiérem a uvědomuje si to až Evropská unie,“ postěžoval si a dodal: „My Česko potřebujeme ochránit před premiérem.“

Česko versus premiér
Navíc naprosto nesouhlasí s vyjádřením premiéra Babiše, že by se měla Česká republika proti auditu EK bránit. „Česká republika by se měla bránit proti premiérovi, nikoliv proti Evropské komisi. On alarmuje stovky úředníků za peníze daňových poplatníků, aby se bránili proti zjištěním, která se týkají výlučně jeho osoby.“ Senátor rovněž upozorňuje na to, že v auditní zprávě je uvedeno, že selhaly všechny kontrolní mechanismy. Podle jeho přesvědčení některá ministerstva fungují ve prospěch premiéra. Ostatně, stačilo sledovat úterní jednání ve sněmovně a mohl se o tom přesvědčit každý divák.

Na svém Facebooku se zamýšlí na tím, proč má Česko vynakládat nemalé finanční prostředky na to, aby se bránilo proti osobnímu podvodu jejího premiéra. „Evropská komise jasně řekla, že Andrej Babiš svým jednáním porušil zákon o střetu zájmů, tento zákon neporušila Česká republika,“ píše. Zároveň varuje, že každým dnem, kdy premiér zůstává ve své funkci, zůstává i ve střetu zájmu a Česká republika nemá nárok na dotace, které bytostně od EU potřebuje.
Adéla Hofmanová
(Zdroj: krajskelisty.cz, 8.6. 2019)

Den v triku