ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Dokumentaristka Třeštíková se stala členkou Akademie. ‚Jsem nejpřekvapenější člověk v okolí,‘ reagovala 

08. 07. 2019, rubrika: Aktuality
 

Dokumentaristka Helena Třeštíková se letos jako jediná Češka stala členkou americké Akademie filmového umění a věd, která každoročně uděluje ceny známé jako Oscar. Informace o nových členech organizace zveřejnila v pondělí na svých webových stránkách. Server iROZHLAS.cz požádal režisérku o reakci na nominaci, ta byla ovšem touto informací sama překvapená, ale zjevně nadšená.

„Vůbec to netuším. Jsem překvapená a nevím, co si s tou informací počít,” reagovala nejdříve režisérka na dotaz serveru iROZHLAS.cz. V úterý pak doplnila: „Je to ohromná čest. Jsem z toho překvapená, mám z toho šílenou radost. Zatím vůbec netuším, co to obnáší, akorát že snad budu mít přístup k filmům, které budou nominovány na Oscara, což je úžasné. A možnost hlasovat, což je také úžasné.“

Jak popsala, oficiální pozvání zatím nedostala. Je proto zvědavá, jestli přijde ve formě dopisu, e-mailu nebo třeba přiletí poštovní holub. „Nadšení je veliké. Jsem tu v okolí nejpřekvapenější člověk, jakého si dovedete představit,“ dodává.

Akademie každý rok vybírá stovky nových členů z řad filmových tvůrců. Loni i letos jich vybrala více než 800. Helena Třeštíková je přitom jedinou Češkou, která byla letos do filmové organizace pozvána. Kromě ní se mezi akademiky zařadí také dvojice českých kaskadérů a herců, Ladislav Lahoda a Pavel Cajzl. Ti figurují v širší kategorii Members-at-Large.

Mezi další nové členy jinak patří například herci Lady Gaga, Tom Holland, Marina de Tavirová, Elizabeth Mossová nebo Claes Bang, scenáristka Gillian Flynnová nebo režiséři Phil Lord a Christopher Miller.

Akademie filmového umění a věd se dělí na 17 odvětví (kameramani, herci, režiséři, zvukaři, střihači, aj.). Noví členové se do ní nemohou sami přihlásit, ale musí je nominovat alespoň dva existující členové. Nominování mohou nabídku odmítnout. Letos tvořily polovinu vybraných filmových osobností ženy.

V oblasti dokumentárního filmu musí nový člen splňovat následující kritéria: být režisérem nebo producentem alespoň dvou dokumentárních filmů, které reflektují vysoké standardy filmové akademie; nebo být režisérem nebo producentem dokumentárního filmu nominovaného na Oscara; nebo být svou prací jedinečným přínosem tomuto filmovému žánru.

U dokumentaristky Heleny Třeštíkové Akademie vyzdvihla snímky Manželské etudy a Marcela.

V loňském roce byla do Akademie pozvána česká výtvarnice a animátorka Michaela Pavlátová, v minulosti pak také třeba režiséři Miloš Forman a Jiří Menzel, kamerman Miroslav Ondříček či kostýmní výtvarník Theodor Pištěk. Kompletní seznam osmi tisíc členů je „přísně střeženým tajemstvím“. V posledních letech je ale na organizaci vyvíjen silný veřejný tlak, aby výběr jejích členů lépe reprezentoval všechny skupiny lidí ve společnosti.
Dominika Perlínová, Kristina Roháčková
(Zdroj: irozhlas.cz, 1.7. 2019)

Když točíte časosběrné filmy, nemůžete se zlobit, že stejný čas plyne i vám, míní Třeštíková
Pod zbrusu novým životním portrétem slavného Čecha Miloše Formana jsou podepsáni Jakub Hejna a Helena Třeštíková. Proč byl Forman idolem slavné české dokumentaristky? Co říká na pozvání do poroty od americké Akademie filmového umění a věd, která uděluje Oscary?

„O kvalitách filmu je rozhodování vždy strašně problematické. Když někdo skočí nejdál do dálky, tak mu vítězství neupřete. Ale říct, tohle je ten nejlepší film, je závislé na tom, kdo o tom hlasuje,“ říká v Interview Plus Helena Třeštíková.

Přidává i citaci Miloše Formana, který když „dostává svého druhého Oscara, tak mu všichni říkají: Nepo*er se z toho. On na to: Pos*ru, ono to je strašně důležité. To je s odpuštěním Formanova citace,“ dodává.

Třeštíkovou prý nabídka, o které se dozvěděla až od redaktorky iROZHLAS, nesmírně překvapila a potěšila. „Beru to jako poctu nejen pro mne, ale i pro českou kinematografii.“

Kdybych na kultuře zůstala?
Co by bývalo s Helenou Třeštíkovou, kdyby se po 16 dnech (2007) na ministerstvu kultury nerozhodla podat demisi? Opustit svět filmu prý neměla v úmyslu, ani když si sedala na ministerské křeslo. „Brala jsem to s tím, že to bude jen na půl roku, protože to vypadalo, že vláda nedostane důvěru. Všechno se pak vyvinulo jinak – jak tak život jde někdy jinudy, než si myslíte,“ odpovídá.

„Odešla jsem tak rychle kvůli sítím, které jsem tam zahlédla a na které mě i upozornil můj předchůdce, ministr Martin Štěpánek (ve funkci od září 2006 do ledna 2007). Kdo ví, třeba bych teď seděla ve vězení a nosili byste mi buchty,“ uzavírá s úsměvem.

Třeštíková nedávno oslavila 70 let. „Pro ženy to není nic, nad čím by jásaly, ale já si pořád opakuji, že pokud se někdo ve své práci zabývá tím, že čas plyne, tak se nesmí zlobit, že plyne i jemu a musí to přijímat s pokorou.“

Pomíjivost by tady ale byla, i kdyby prý časosběrné filmy netočila. „Jsem s tím vlastně smířena. Čas je jedna z nejdemokratičtějších kategorií, protože nám odklepává všem stejně,“ dodává.

Forman vs. Forman
Na 54. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary má teď snímek Forman vs. Forman, který vede soutěž o přízeň diváků.

Popisuje život slavného Čecha, ne přímým rozhovorem, ale sestřihem archivů. Formana prý nepřesvědčovala, protože je její celoživotní zásadou, že pokud někdo nechce, tak netočí.

Třeštíková prý byla kdysi Formanem až uhranutá. „Přišlo to někdy v době, kdy mi bylo kolem 12–14 let. Tehdy jsem seděla v kině vlastně pořád. A tak jsem zaznamenala i Formanovu novou vlnu, která mě uhranula… On jakoby sestřel rozdíl mezi filmovým a skutečným životem. V kinech byl najednou reálný život normálních lidí,“ dodává Helena Třeštíková.
Vladimír Kroc, lup
(Zdroj: irozhlas.cz, 4.7. 2019)

Den v triku