ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Nový projekt Yoko Ono nutí diváky přemýšlet o historickém přínosu imigrantů v USA 

15. 07. 2019, rubrika: Aktuality
 

Před čtrnácti dny představila Yoko Ono v rámci festivalu River to River na dolním Manhattanu nový projekt s názvem Add Color (Refugee Boat). Jeho cílem je přimět návštěvníky diskutovat o přínosu imigrantů v historii USA. Projekt je interaktivní. Sami návštěvníci festivalu totiž na symbolickou malou uprchlickou loď, stěny a podlahu okolo ní malují, kreslí a píší své příspěvky. Připraveny jsou pro ně štětce a plechovky modré barvy, která symbolizuje moře.

Podle popisu instalace je projekt místem kolektivního vyjádření názoru na problematiku uprchlíků, ale i místem vyjádření nadějí a snů spojených se všemi současnými světovými uprchlickými krizemi. Refugee Boat do New Yorku symbolicky připlula poté, co byla představena v Anglii, Německu a Řecku. Už od druhého dne po otevření byly stěny místnosti zaplněny hesly politického odporu a protiválečnými zprávami ve velkém množství různých jazyků. Objevovaly se slogany jako NO WALLS (Žádné zdi), název hnutí Black Lives Matters nebo Every refugee boat is a Mayflower (Každá uprchlická loď je Mayflower). Instalace byla také plná nápisů vyjadřujících solidaritu aktivistům ze Súdánu, Hongkongu, Sýrie, Palestiny a mnoha dalších konfliktních zón. Někteří návštěvníci jen napsali svá jména nebo jména svých blízkých. Objevovaly se i znaky míru nebo slovo láska v různých jazycích a formulacích. O události píše server Hyperallergic.

Projekt je nejnovějším příspěvkem do série Yoko Ono s názvem Add Color Painting. Umělkyně pocházející z Japonska ji poprvé představila v roce 1961. Společným jmenovatelem všech instalací série je zapojení diváků, kteří improvizují s barvou na různých bílých površích, například na plátně nebo glóbusu. Instalace je symbolicky umístěna v galerijním prostoru v newyorské přístavní čtvrti Seaport nedaleko sochy Svobody a ostrova Ellis Island. Přistěhovalecká stanice pro imigranty do USA, která byla na ostrově umístěna, byla v minulosti prvním místem, na kterém se každý přistěhovalec po příjezdu do Spojených států ocitl.
Vít Voltr
(Zdroj: wave.rozHlas.cz, 2.7. 2019)

Den v triku