ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Kateřina Zapletalová 

29. 02. 2008, rubrika: Den v triku


Den v Žabím triku

Strávit den v tričku „Feminismus je radikální názor, že i ženy jsou lidé“ se mi zdálo jako skvělý nápad. Předem jsem svým kamarádům a kamarádkám tričko nadšeně popisovala, takže už několik týdnů před doručením se mě vyptávali/y, kdy už ho konečně budu mít. Podobně provokativních triček vlastním několik, ale tohle zřejmě vede, už kvůli jeho jasně červené barvě. Hned ten den, kdy jsem si tričko jela vyzvednout, se naskytla skvělá příležitost ukázat ho světu. Rýsoval se večer strávený v jedné brněnské hospodě.
Se sundáním svetru jsem chvíli váhala, přece jen šlo o odhalení mých feministických názorů před plnou hospodou lidí. U našeho stolu tričko sklidilo celkem pozitivní ohlas, hlavně u dámského osazenstva. Většina lidí se zasmála, zejména poznámce o neklesající ceně ženy v závislosti na množství neumytého nádobí. Pozitivně triko přijali i moji dva známí z USA, kteří v ČR žijí teprve pár let. Ačkoli oba vypadají na první pohled jako typičtí „machos“, mile mě překvapili. Rozvinula se díky nim docela zajímavá diskuse na téma domácí násilí apod. V pozdějších hodinách jsme se docela pobavili vymýšlením dalších možných návrhů triček – např. Feminismus je radikální názor, že i ženy mohou pařit.
Výjimka však potvrzuje pravidlo, takže se i u našeho stolu našel šovinista, který mě i další lidi nadzvedl ze židle. Jeho trapné poznámky o tom, odkdy je žena člověk apod. ve mně vzbudila ten kus muže, co v sobě mám. Ten kus muže, který se dokáže vytočit a má chuť jednat agresivně. Naštěstí k žádnému fyzickému konfliktu nedošlo, ale o kultivované diskusi také nemohla být řeč. Bohužel nebyl tento šovinista příznivcem ani audiovizuální techniky, takže mé snahy zaznamenat ho na telefon byly radikálně zamítnuty.
O to víc jsem byla zvědavá, co tričko udělá s lidmi, kteří mě neznají. Cesta na WC, kdy jsem musela projít přes celou hospodu, byla k tomuto účelu ideální. Teď už si trička evidentně všimlo víc lidí. Nepříjemné ale bylo, že mi u toho koukali na prsa, marně se snažíc přečíst celý nápis. Bohužel většina skončila u slova Feminismus, někteří se možná dostali až k „je radikální názor“, ovšem poznámku „že i ženy jsou lidé“ už patrně přečetl málokdo. To je trošku škoda – takhle většina lidí jen překvapeně a nevěřícně koukala. Nicméně jsem si svůj den v Žabím triku užila a několik lidí snad i pobavila.

Den v triku