ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Jan Michálek 

18. 03. 2008, rubrika: Den v triku

DEN V TRIČKU

Akce den v tričku pro mne nebyla zase až tak něčím novým. Již delší dobu jsem své konzervativní okolí „pobuřoval“ nejrůznějšími věcmi, například nosil jsem růžovou košili, tričko s růžovým nápisem, tašku přes rameno („kabelku“) atp. Tedy zejména věci z oblasti módy a odívání, které jsou přeci typicky „ženské“.
Z tohoto důvodu tričko „Feminismus je radikální názor“ již nevyvolalo takové reakce, jaké jsem očekával. Zkrátka, okolí vůči mě a mým „výstřelkům“ mírně otupělo. Přesto zkusím celý den v tričku popsat trochu detailněji.
Ráno u snídaně jsem byl připraven na nějakou zajímavou reakci mého otce, typického příslušníka střední věkové kategorie, s výrazně konzervativními, genderovými a stereotypními názory (např. když jsem začal jezdit na seminář o genderu a ženských právech, zeptal se mě, jestli bych nemohl raději zabývat něčím „chlapštějším“). Bohužel, tohoto dne si trička ani nevšiml…
Spolužáci, taktéž zvyklí na mé „netradičnosti“, byli rovněž bez výraznější odezvy. Pouze jedna z dívek pochválila mé „pokrokové názory“. Popravdě jsem byl vcelku zklamaný, ale ke konci dne si jiná spolužačka (opět člověk ženského pohlaví, ani jeden muž!  ) všimla nápisu na tričku a začala jej studovat. Zřejmě ji zaujal, a tak se se mnou dala do řeči a chtěla vědět bližší informace o celém projektu atd. Vtom se projevila davová psychóza a polovina děvčat ze třídy si najednou „všimla“ feministického trička a začala mě zahrnovat otázkami.
Výsledkem bylo, že jsem byl sborově pochválen jako „super“ muž (na řadu přišel efekt skleněného výtahu). Kromě toho jsem masově rozdával webovou adresu, na které by se trička mohla objednat. To znamená, pokud nadšení vydrží, v nejbližší době dostanete hromadnější objednávku radikálních triček.
Tento poslední odstavec píšu asi o tři týdny později oproti předchozímu textu. Nějak instinktivně jsem tušil, že mám ještě vyčkat na nějakou reakci. A taky že přišla… Jak jsem již zmínil, bylo to asi tři týdny poté, co jsem se objevil ve škole ve feministickém tričku. O přestávce jsem se nezávazně bavil s kamarády o nějakých banalitách, když v tom náhle se dostala řeč k feminismu, a tím ke mně a mému tričku. Tak jsem se dozvěděl, že jako nový muž „jsem si zapomněl přišít koule“, právě z tohoto důvodu se mi zřejmě lépe uklízí a vaří, mám v sobě kus ženy, takže zřejmě menstruuji a sexy při vaření jsem tak možná pro nějaké buzny… A potom, že si chlapci mého trička nevšimli! :-D

Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit zajímavého projektu, děkuji za nový a osvěžující nápad a těším se na případnou další spolupráci!

Jan Michálek

Den v triku