ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Darina Skokanová 

20. 03. 2008, rubrika: Den v triku

Můj den s červeným tričkem…

Po jedné sobotní přednášce jsem se odhodlala k něčemu pro mě málo obvyklému – přidala jsem se k výzvě lektorů, vzala si tričko s relativně provokativním nápisem a zavázala se strávit v něm den. Ne, nejsem recesista, podobné výzvy mě většinou nechávají chladnou, ale tentokrát…Překvapila jsem sama sebe, snad to bylo tou atmosférou. A aby to stálo zato, zvolila jsem nápadné červené tričko.
Protože pracuju v oblasti poradenství, jsem v téměř nepřetržitém kontaktu s lidmi. A protože mám relativně seriozní povolání, čekala jsem, jak to projde. Nicméně – nic jsem si neusnadnila a vzala si tričko rovnou do práce.
Mluvila jsem s jedním, druhým, dalším… klientem a nic. Nikdo na nic nereagoval, snad že všichni byli zaujati řešením svých problémů, snad že by ode mne nic „nekalého“ nečekali.
Večer jsem měla domluvený sport, a tak jsem se rozhodla, že v tričku zůstanu i pro tuto příležitost. Čekala jsem, že aspoň kamarádka si všimne. Všimla si. Zeptala se: „Nevěděla jsem, že patříš k feministkám?“ A moje odpověď: „ Nepatřím k nikomu, ale ty pravé myšlenky vůbec nejsou špatné, škoda, že jsou v médiích prezentovány v pokřivené podobě.“ Pokrčila rameny, vzala raketu a šly jsme na hřiště. A TO BYLO VŠECHNO!
Co z toho vyvozuju? Buď jsme národ lidí tolerantních k jakémukoli názoru, byť alternativnímu, nebo jsme totálně nevšímaví a zahledění jen do sebe. Protože jsem optimista, vybrala jsem si z obou odpovědí tu první. Jsme prostě tolerantní. A kterou variantu zvolíte vy, případně zda si odpovíte jinak, to už ponechám na vás. Jsme přece tolerantní, ne?

Den v triku