ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Lenka Soci Vojtíšková 

31. 03. 2008, rubrika: Den v triku

Maňana

Tak dneska. Dneska v tom triku vylezu. Kdyby nebylo zadarmo, tak ho nechci. Jsem feministka, ale taky socka, co se bojí škatulek. Ale co, když na to přijde řeč, tak to stejně každej pozná, že jsem radikálně rovnostářská. Tak dneska vyjdu do ulic, připravená na debatu. Jen nevím, jestli bude debata dosti kultivovaná, když budu s ironií přesvědčovat všechny šovinisty a šovinistky, že je přece strašně radikální tvrdit, že i ženy jsou lidé. No co, nějak to dopadne. Ale zklamaná jsem předem. Chtěla jsem mít na zádech nového muže, ale muži prý mají jiné proporce a správný muž není trpaslík a nechce mít obepnutou hruď. A to je škoda, že takový muž, trpaslíček obepnutý, nemůže mít na triku feminismus. Je to škoda, že pro takové muže existuje jen alternativa tříčtvrteční rukám a konec trika v nedohlednu kdesi u kolen nebo transparent a nebo nápis na čelo. Jste žabaři! To vám teda povím. A to si říkáte protipředsudkáči a prorozmanitačky No nic. Dneska v tom triku vylezu. A rovnou do jámy lvové, do šenku k Brusovi na pivo nebo na fotbal… A nebo si počkám na Velikonoce!!!

Tak dneska. Dneska už vyrazím. Vyrazím dech všem, co pochybovali o mé odvaze. Jdu do ulic. Lesklou sukni na tělo, kraťunkou, aby se vidělo a abych vyvážila všechny ty hrůůůzy, co mám na triku. Žába na prameni. A ještě s korunkou! Tu když holka políbí (protože mladý holky se chtěj dobře mít a tudíž a jedině se dobře vdát a k tomu potřebuješ prince nebo aspoň prezidenta), no tu žábu když holka políbí, tak je zákonitě ze žáby je princezna, z holky lesba a máme po ptákách a z toho všeho plyne, že feministky jsou lesby. Tak doufám, že vážení spoluobčané nemají tak rychlý a tak logický tok myšlenek. Jedeme dál a nezastavujeme. Nemáme zpoždění, ale radši se v tom triku neloudat, aby mě kolemjdoucí neměli moc přečtenou …má v sobě kus muže… má to ráda…joooo? …jo táááák, má HO ráda! tak to jo. To si na záda nechám psát! A že vím co chci a že znám svou cenu…. No a proto moje tričko poprvé rozhodně nebude lesklé a mini a podbízivé. Bude na úrovni. Někdy příště.

Tak dneska. Dneska jsem v tom triku vylezla. A nic. Nic se nestalo. Svět se nezbořil. Žádný reakce, žádný debaty. Jenom ženský chtěly to triko taky (když se dozvěděly, že je téměř zadarmo) a táta mi řekl: Ještě, že nikdo neví, co to je ten feminismus. No právě! Právě, že nikdo neví a proto se ho všichni bojí!!!!
A proto pár úderných hesel na závěr:

Nebojte se a množte se, feministi, feministkyně, feministčata!
Kdo se bojí, nesmí do trika!

Den v triku