ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Anička, Standa a Andulka Bártovi 

28. 04. 2008, rubrika: Den v triku

Můj den v triku
Tričko Nová žena jsem si na sebe vzala hned několikrát a moc se těšila na rozproudění diskuze…
Nikdo se mnou nediskutoval
Tričko jsem měla v práci v Poradně, na supervizi, na tai-chi a na výstavě Zmizelý svět brněnských kaváren. Jen na té výstavě byl náznak nějaké diskuze – byl tam nějaký pár, paní komunikovala s průvodkyní česky, ale na pána mluvila nějakým mě neznámým jazykem. Stáli u panelu za námi (byly jsme na výstavě s manželem a trika měli oba) a paní najednou pánovi říkala něco jako „feminism“ – zřejmě mu překládala co je na tričku, ale než jsem stačila vystartoval a zeptat se na pocity, tak zmizeli. Takže tričko možná vzbudilo diskuzi, ale její obsah mi unikl…
Kolegyně v práci byla z trička nadšená a hned si brala e-mailovou adresu a tričko si taky objednávala, ale o obsahu na tričku moc nediskutovala.
Na supervizi zase nic moc, až potom supervizorka řekla, že se vším, co je na tričku úplně souhlasí, ale že ji trochu zlobí ta bublina ve předu s těmi ostrými rohy, že z toho je výrazně cítit agrese ještě ve spojitosti s červenou barvou…
A dál řekla, že je to dobrý nápad, ale že naše společnost bude na diskuzi o feminismu připravená tak za padesát let, že nyní, když „se podívá na složení vlády a dalších vrchních řídících špiček, kde jasně dominují nohavice, tak že se obává, že je to zatím plácnutí do vody, ale zaplať Pán Bůh alespoň za něj“.
Na tai- chi za mnou stáli jenom muži, ale nikdo nic nekomentoval – tedy při cvičení se mlčí, ale ani potom v šatně nepadlo ano slovo.
Takže jediná diskuse byla s Andulkou (2,5 roku), která byla moc pyšná, že má tričko Nová žena jako maminka a černé jako tatínek. Když jsem jí četla co je na tričku – i ženy jsou lidé, tak se zamyslela a potom úplně spokojená. Řekla: „Takže i maminka,“ a bylo.
Reakce na Andulku v tričku byla taková, že jedna paní na plavání ji pochválila, jaké má tričko – po zapředení diskuze paní říkala, že sama pomáhala rozeslat e-maily lidem, které by mohli oslovit, ale že tričko s potiskem nenosí.
Postřeh na závěr – já v tričku vypadala jako hrozná feministka, manžel v triku vypadal jako hrozný šovinista, ale to bude až v jeho popisu dne.

Hezký den
Anna Bártová

Den v triku