ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Jitka Stowasserová 

12. 08. 2008, rubrika: Den v triku

Vyrazily jsme na dámskou jízdu do Písku. Jednoho pátečního rána jsem oblékla triko a vyrazila s fotoaparátem na krku na lov do města. Nadšeně se rozhlížela, spoušť cvakala a já zapomněla na své odění. Ale lidi po mně tak divně koukali … proč? Turistek s foťákem přece je … Pak mi to došlo, když i ženy mi koukaly na prsa. Byl to zvláštní pocit. Během dne jsem měla příležitost mluvit s různými lidmi. Bylo to poučné. Ženy buď chválily nebo mlčely. U mužů to bylo složitější. Rozdělila bych je do pěti skupin.
1. skupina: Muž se snaží nenápadně přečíst text na prsou. Nekomentuje, tváří se nezúčastněně, plaše se usmívá, uhýbá pohledem.

2. skupina: Muž se snaží nenápadně přečíst text na prsou. Nekomentuje, tváří se nezúčastněně, mračí se, uhýbá pohledem.

3. skupina: Muž se snaží nenápadně přečíst text na prsou. Komentuje ve stylu: „Propagujete tu něco, co je naprosto samozřejmé!“ Tváří se nepřátelsky a podrážděně.

4. skupina: Muž se snaží nenápadně přečíst text na prsou. Začne chlapácky žertovat na přečtené téma (tedy „feministka“ – víc nezvládl), hlasitě, směje se vlastním vtipům. Jedinci ze skupin 1 a 2 se pochechtávají, jedinci ze skupiny 3 se snaží tvářit nezúčastněně.

5. skupina: Muž se snaží číst text, hlasitě slabikujíc. Zrychlí se mu tep, zrudne, zvýšeným hlasem pronáší vtipné komentáře a doprovází je chechtavým chrochtáním (chrochtavým chechotem?). Zpočátku probudí solidaritu u skupin 2 a 4. Záhy však zůstává osamocen a v zoufalství se nepochopitelně obrací se svými žertíky na přítomné ženy.

Měla bych uvést ještě šestou skupinu, ale s dovolením to neudělám, neb jeden člověk má sice svá práva, ale na vytvoření skupiny ne. Byl věcný, vyjádřil se krátce, bez emocí, po vlastním tričku netouží, ale nevidí v tom problém.

Jistě jste měly/měli podobné zkušenosti. Nebo i jiné? To by mě zajímalo …

Den v triku