ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Martin Mach 

19. 08. 2008, rubrika: Den v triku

Jedeme s kamarádem Tomasem na eskalátorech, vyprávíme si něco děsně důležitýho a najednou škub! a letíme kupředu. Někdo vypnul schody. Jsme mladí, křepcí mladíci a po třech schodech nedůstojného hopkání se už zase tváříme jako muži. Hůř je na tom paní před námi, která si při pádu narazila holeň. Bolest je silnější než dekorum. Pomůžeme ji vstát a posbírat tašky. Mezitím se schody zase rozjedou a groteskní pohyby jsou opět na scéně.

Dole na peróně si Tomas našel tři chlapíky, kteří patrně vypnuli eskalátor. Tomas je statný, dvoumetrový chlapík, já takový obrýlený hubený skrček (babička mi říkávala, že jsem tlustý jako dvakrát přeložený vítr). Tři chlapíci jsou trochu v náladě, jedou z fotbalu. Dva jsou Češi a třetímu, Finovi, ukazovali, co dělá ten červený knoflík na eskalátorech.

„Ten, kdo vypnul ty schody, byl zasranej idiot,“ začal diplomaticky Tomas. Postavil jsem se vedle něj a trochu se vyprsil, aby si borci nemysleli, že je proti nim Tomas sám.

Čeští fandové chvíli přemýšleli a Fin se dožadoval překladu „What? What does he say?“ „Jo“, shodli se ti dva, „to museli bejt pěkný idioti.“ Děsně se tomu smáli a snažili se to mezi vzlyky přeložit Finovi. „What?“ Kousek se odpotáceli a my znovu začali řešit něco děsně důležitýho.

„Brejloune, tady Oi-ki Wa-la-nen říká, že prý vypadáš mnohem in-te-li-gen-tněji, než tady ten,“ bodl prstem jeden z nich směrem k Tomasovi. „Mnohem, prče máš takovej ksicht chytrej, študovanej,“ argumentuje. Jazyk svázaný nějakým pivem a nějakým panákem ho trochu zrazuje.

„To je divný. Tady Tomas má vejšku a já mám výúční list. To vám hoši nějak nesedí,“ říkám na to.

„Von má výúční list?“ obrátili se na Tomase. Ten přikývne. „Jo, a k tomu je feminista!“

„Néeeeee!“ Tak nefalšovaný a procítěný údiv jsem neviděl už léta. „Ty jsi feminista? Néeee!“

„No, jsem. Mám to i na triku.“ Černé triko se extrémním názorem. „Já si totiž myslím, že i ženy jsou lidé.“

„Néeee!“

„What does he say?“

„Néeee!“

„What? What the fuck?“

„He is a feminist“

„Oh nooooooo!“

Oh yeah, hoši, oh yeah.

Den v triku