ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Vrchní Žába Dana Radová polemizuje v MF Dnes: Veto a basta, aneb: Další PR aktivita prezidenta?

27. 05. 2008, rubrika: Média

Čtvrteční vydání deníku MF Dnes přináší v rubrice Duel (najdete ji na dvoustraně komentářů a názorů) reakci programové ředitelky Žáby na prameni Dany Radové na skutečnost, že prezident Václav Klaus odmítl podepsat antidiskriminační zákon. Jejím protivníkem (jak už to tak u duelů bývá) je poradce prezidenta Michal Petřík. Jeho článek je sice podle nás trochu mimo mísu, ale co se dá dělat. Pokud se k tomuto avízu dostanete později nebo nemáte deník po ruce, můžete si článek přečíst zde.

Proč se u nás bojíme feminismu

19. 05. 2008, rubrika: Média

Následující text slouží jako upoutávka na kompletní text genderového specialisty Žáby na prameni Tomáše Pavlase, který vyšel v posledním (třistatřetím) čísle časopisu Nový prostor: “Úspěšná a emancipovaná Češka často na konci rozhovoru nezapomene zdůraznit: Nejsem žádná feministka. Mužů, kteří alespoň sledují feministické myšlení, je u nás zanedbatelné množství. Na půdě Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů je feminismus tabu. Z jakého podhoubí náš strach vyrůstá?”

Žába Sama doma?

24. 04. 2007, rubrika: Média

Ve čtvrtek 17.4. jsme dostali pozvání do pořadu Sama doma a mohli představit naše projekty. Los padl na programovou ředitelku Danu Radovou a koordinátora projektů Tomáše Pavlase.( Nikdo jiný stejně v tuto dobu nebyl v Žábě k mání).

Nouze o české mateřské školy úzce souvisí s rovnými příležitostmi žen a mužů

23. 04. 2007, rubrika: Média

Neuspokojivá situace v českých mateřských školách zaujala i týdeník Respekt. Ten si proto vyžádal pro své letošní 15. číslo článek od pracovníka Žáby na prameni Tomáše Pavlase a jeho spolužačky genderových studií na Fakultě humanitních studií UK Jarky Mildorfové. Jeho plný text si můžete přečíst v pokračování a zde

Žáby v rozhlase - poslechněte si

22. 04. 2007, rubrika: Média

Akce Žáby v akci pokračuje a Vy si o ní můžete poslechnout mnoho informací z úst nejpovolanějších. Jedná se o umělecké projekty pro mladé autorky ve věku do 26 let, zaměřené na genderovou problematiku a stejné šance. Více se dozvíte v článku.

Jak dopadl druhý ročník soutěže pro veřejnost Kyselá žába a Zlatá žába 2007?

21. 04. 2007, rubrika: Média

Soutěž Kyselá a Zlatá žába vyhlásilo vloni poprvé občanské sdružení Žába na prameni za podpory Nadačního fondu Slovak-Czech Women´s Fund. Cílem soutěže je opět otevřít diskuzi nejen o správném, nediskriminujícím používání českého jazyka, ale také upozornit na jevy, výroky a situace, které nejsou vůči ženám nebo mužům fér. Dalším cílem je upozornit na dobrý příklad, pozitivní posun, „skok“ ve vnímání rovných příležitostí žen a mužů. Kdo získal cenu Kyselá žába a kdo cenu Zlatá žába?

Kdo vyhrál Zlatou divadelní žábu?

21. 04. 2007, rubrika: Média

Porota, Žába na prameni i všichni lidé, nadšení myšlenkou pokračovat v dalším ročníku autorské soutěže, reflektující problematiku gender a rovných příležitostí se shodli, že v některém z dalších ročníků se jistě narodí ta první Zlatá divadelní žába. Pokud opět najdeme sponzory a partnery, rádi vyhlásíme souěž o Zlatou divadelní žábu 2008 začátkem jara.

Žába v Hovorech na bělidle - ČRO 6 - 11. 9.

21. 04. 2007, rubrika: Média

Dana Radová a Tomáš Pavlas diskutovali o paralelních žabích projektech Ženy pro občanskou společnost a Muži pro rodinu v pořadu Českého rozhlasu 6 – Hovory na bělidle. Zde klikněte pro poslech či stažení pořadu

Neumím si představit živit se sama, říká Fateme z Íránu i Zdena z Prahy.

20. 04. 2007, rubrika: Média

Stále více máme možnost dovídat se o postavení, problémech a názorech žen v muslimském světě. Pokud však neskončíme u ženského oblečení, můžeme s jistotou říct, že ono tradiční myšlení a pojetí ženy v islámských zemích je v principu natolik odlišné?

Žába v Českém rozhlase: téma muži na rodičovské - 22. 7.

20. 04. 2007, rubrika: Média

Tomáš Pavlas byl hostem diskusního – kontaktního -pořadu Třináctka. Pořad vysílá Český rozhlas – stanice Regina. Zde klikněte pro poslech či stažení pořadu

Den v triku