ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Kdo získal cenu Kyselé a Zlaté žáby za rok 2007 

05. 01. 2008, rubrika: Přehled vítězů
 
KYSELÁ ŽÁBA


Premiér Mirek Topolánek za svůj výrok: “Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž.”

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lucie Talmanová.
Na otázku redaktorky zda bude mít tatínek (M.Topolánek) také nějaké rodičovské povinnosti, odpověděla: “Jistě, i spoustu radostí. Bylo by možná zajímavé udělat průzkum veřejného mínění, zda má jít v tomto případě na mateřskou matka, nebo otec. Jednou jsem ho tím dokonce strašila, že půjde na mateřskou, ale jeho časová vytíženost je až extrémní, neumím si představit, že by si ve svém harmonogramu našel hodinu na procházku s kočárkem.”

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek veřejnost rozčílil když o své nové nové partnerce uvedl: “Je inteligentní, vzdělaná, má podobný pohled na svět jako já, je velmi vnímavá, má velký rozhled, je přiměřeně emancipovaná…”

Sexuolog Radim Uzel obdržel Kyselou žábu mimo jiné za výrok: “Bisexualita je mýtus. Občasné lovení ve vodách pohlaví, které není vlastní mé přirozenosti, je způsobeno buď tlakem situace, nerozhodností, nebo zvídavým experimentováním…”


ZLATÁ ŽÁBA
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg za tuto situaci: Na tiskové konferenci ministryně obrany a ministra zahraničí zahájil jeden z novinářů svou otázku slovy: „Chtěl bych se vás ministrů zeptat…“, Schwarzenberg novináře přerušil a řekl: “Chci vás upozornit, že jsme tu paní ministryně a já.”

Kateřina Krejčí a Jana Šmídová, redaktorky ČRO6, za rozhlasový pořad Hovory na bělidle, ve kterém každé úterý od 19.30 neúnavně řeší otázky rovných příležitostí žen a mužů.

Martin Fafejta, otec Kláry a Valerie, a pak taky sociolog a učitel, a seriózní dívka v rytmu zrozená (jak sám sebe charakterizuje na svém blogu) za článek “Jsou kluci jinoši a holky kurvy?” Ukázka z textu: Nejdříve jsem si zadal do internetového slovníku Morfeo termín kluk a vylezlo mi neutrální „hoch, jinoch, mladík, chlapec, mládenec”. Tedy vše v pořádku, i když trochu nuda. Chlapec už byl pestřejší, ale pro hledače stereotypů pořád nuda: „hoch, kluk, jinoch, mladík, mládenec, výrostek, muž, syn, kolega, manžel, kamarád, vrstevník, milenec, nápadník”. Takže nápadník jo a borec ne? No, co se dá dělat… A pak to přišlo! Na děvče a dívku Morfeo nic nenachází, a tak na řadu přichází holka. A je to mazec! Holka je totiž co? No přece „žena a děvče a kočka a buchta a běhna a kurva a štětka”! A taky „nevěstka, prostitutka, dívka, drahá, miláček, milenka, frajerka, drahoušek, partnerka, děva, slečna, holčina, nevěsta, služka, služebná, pomocnice”. Tak co, holčiny? Je lepší bejt štětka nebo služka? Nebo obojí? Volba je jen na vás, drahé běhny, drahé slečny! Nebo ne
Rozhovor s Martinem Fafejtou

Michal Komárek, redaktor Reflexu za velice realistickou obhajobu antidiskriminačního zákona v článku “Diskriminace a veřejné záchodky” (Reflex č.44, 1.11.2007): Nemyslím, že jej třeba přijetí zákona dramatizovat. Prostě jsme v drtivé většině natolik soudní, že si nepleteme vchody na pánské a dámské záchody. Ale nedá se to už s takovou jistotou říci, pokud jde o to, jak jako společnost jednáme třeba se ženami, seniory, Romy nebo migranty…
Rozhovor s Michalem Komárkem

Jana Ciglerová, novinářka, a Magazín DNES. Novinářka i celý magazín si nominaci vysloužili za skvěle pojatý, obsáhlý článek „Sexmise 2008 – Ženy vládnou, mají se muži bát?“ (Magazín DNES č.48, 29.11.2007). V něm se například píše: Zavedená teorie, že žena je lepší ve výchově dětí a ve starání se o rodinu způsobuje jednu z mála diskriminací českých mužů. Když se manželství rozpadne, v 90 procentech případů dostávají děti do péče matky. Muž může být sebelepší otec, ale nekojil, tak nemá nárok…

Kateřina Jacques, poslankyně parlamentu a místopředsedkyně Strany zelených, dostala poslední Zlatou žábu (mimořádně po uzávěrce soutěže). Patří jí za to, že byla rovnocennou partnerkou panu Jiřímu Paroubkovi v Otázkách Václava Moravce dne 9. 12. 2007. Ve zmíněné televizní debatě jeho jazykový projev urážel ženy.
Navíc se Jiří Paroubek neobracel na svou kolegyni jako na poslankyni, paní Jacques, či jako na předsedkyni poslaneckého klubu Strany zelených, ale výhradně jako na paní Kateřinu. Zatímco další partner v debatě byl pro něj Jiří Čunek či pan předseda (KDU-ČSL) a Václav Moravec panem redaktorem či panem Moravcem. Paní Jacques však brzy naměřila soupeři stejnou míru. Z Jiřího Paroubka se rázem stal pan Jiří a pořad dostal trochu rozverný ráz. Pan Václav přistoupil v oslovení účinkujících na pozměněný tón, takže dále pokračovali v diskusi paní Kateřina a vedle Paroubka se pan Jiří stal i z předsedy lidovců.

Den v triku