ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

Kdo získal cenu Kyselé a Zlaté žáby za rok 2006 

09. 12. 2006, rubrika: Přehled vítězů
 

KYSELÁ ŽÁBA
PETR BÍLEK st. (šéfredaktor časopisu Reflex), za výrok v pořadu ČT24 „Média a svět“: „Ženská témata jsou dána biologicky – menstruace, porod, laktace … s tím, co je biologicky dáno, se pak žena vyrovnává v módě, … stravování…“
Rozhovor s Petrem Bílkem

Premiér Mirek Topolánek, který o počtu žen v politice prohlásil: “Pokud by měly příslušné kvalifikace, tak by jich tam bylo nepochybně víc.”

Pořadatel soutěží Miss ČR Miloš Zapletal, který v pořadu Všechnopárty na dotaz, co si myslí o soutěži Muž roku a podobných soutěžích, kde se posuzuje vzhled mužů, odpověděl: „Já nejsem příznivcem těchto soutěží… Myslím si, že dívky jsou tu od toho, aby na nás působily svým vzhledem, ty mají být krásné. My muži máme naopak spíš soutěžit třeba ve sportu, nebo v myšlení…“

Čtvrtou Kyselou žábu vyhrály překvapivě ženy, které o sobě neustále hovoří v mužském rodě (Jana Mátlová – privátní gynekolog, Dana Nováková – podnikový právník atd.) a které prohlašují, že: „Ženská má bejt ženská! Má sedět doma, starat se o dítě a ne honit kariéru!” Zvláště pikantní je, když tyto výroky zaznívají z úst žen zaměstnaných ve velmi odpovědných, fyzicky, psychicky i časově náročných povoláních (výše zmíněný výrok konkrétně zazněl z úst sestry instrumentářky, která v tu chvíli rozhodně neseděla doma, ale stála u operačního stolu…)

Poslední Kyselou žábu získal televizní pořad VÝMĚNA MANŽELEK TV Nova. V pořadu se vyměňují jenom manželky a nikdy ne manželé.
ZLATÁ ŽÁBA
JOSEF CHUCHMA, redaktor a moderátor pořadu Zátiší na Radiu 1, který v pořadu Zátiší dává nezřídka prostor také genderovým tématům, organizacím, aktivistům a aktivistkám.
Rozhovor s Josefem Chuchmou

MARIE NOE CHŘIBKOVÁ, nakladatelka, byla nominována za přínos jejího nakladatelství One Woman Press, které už devět let vydává díla žen-spisovatelek.

MARTIN FENDRYCH, novinář, který byl nominován za svoje názory k genderové problematice, jež často prezentuje například v komentářích v časopisu Týden.
Rozhovor s Martinem Fendrychem

Zvláštní cenU Žáby na prameni si za mnohaletou osvětu v oblasti feminismu odnesla režisérka a spisovatelka Olga Sommerová.
Rozhovor s Olgou Sommerovou

Den v triku