ŽÁBA NA PRAMENI, o.s.
rozcestník hlavních aktivit a projektů
osvěta, vzdělávání, kulturní aktivity,
vyrovnávání šancí žen a mužů,
rozvoj občanské společnosti

"Milionář" Vladimír Čech: Vedení Žáby je nepřehlédnutelné

07. 04. 2008, rubrika: Žabí rozhovory

Chcete vědět více o vedení Žáby na prameni? Nyní máte jedinečnou možnost. S programovou ředitelkou Danou Radovou totiž udělal pro Klínecké noviny rozhovor známý herec a “milionář” Vladimír Čech. A to proto, že Dana Radová je zastupitelkou v Líšnici, kdežto Vladimír Čech právě v sousedním Klínci. Celý text rozhovoru následuje.

Marcel Dejdar: Čas, který strávím s dětmi, bych za žádné peníze nevyměnil!

31. 03. 2008, rubrika: Žabí rozhovory

Marcel Dejdar je na pohled nenápadný obyčejný muž. Seznámili jsme se s ním, když Žába na prameni začala spolupracovat s mateřským a otcovským centrem pohody ve Strašnicích. Zde Marcel vede soboty pro táty, program, který je vytvořen především pro tatínky a jejich děti. Mužů, kteří by se takto angažovali je v naší společnosti ještě stále málo. Proč? Chtěli jsme na tuto otázku najít odpověď. Proto jsme se rozhodli s Marcelem
udělat rozhovor. Naše otázky zpracoval do silného, emocemi nabitého textu, jehož první část Vám dnes přinášíme. Kdyby se Vám při četbě vkradla do oka slza, vězte, že nejste první, komu se to stalo.

„Beru okolní svět jako svoje zrcadlo,“ přiznává Lucie Groverová

25. 03. 2008, rubrika: Žabí rozhovory

V letech dospívání se Lucie Groverová ocitla na ulici a rozhodla se jít vlastní cestou. Od té doby se určitě nenudí a nudit nehodlá. Sbírka jejich aktivit košatí, neboť ji zajímá všechno, co se týká člověka. Vlastně už teď by její život možná vydal na román, ovšem ona si i knížky píše sama. Učí se žít s přírodou, dát svému konání přirozený řád a věcem opravdový smysl. Z města přesídlila na venkov a nyní očekává narození čtvrtého dítěte.

Feminismus není v Nizozemsku sprosté slovo. Spíš něco, co dělala babička. Rozhovor s Otto Kouwenem - otcem, umělcem a asistentem lidí s postižením

11. 02. 2008, rubrika: Žabí rozhovory

Otto Kouwen (44) pochází z Nizozemska. Před sedmnácti lety se usadil v Praze, kde vytvořil mnoho uměleckých děl. Patří mezi ně koláže, malby, kresby a v poslední době také stále originálnější fotografie. Otto je však také jedním z mála „tuzemských“ mužů, kteří pečovali o své dítě na rodičovské dovolené. I dnes tráví s dcerou Helenkou mnoho času. Vedle své umělecké profese a práce asistenta lidí s postižením si přivydělává hlídáním dětí, pečuje rovným dílem o domácnost a navštěvuje kurzy rodičovské výchovy „Respektovat a být respektován“. Na stránky Noví muži jeho příběh rozhodně patří.

„Pokud je v krizi pán a vládce, je to jenom dobře“ - o měnící se roli mužů a žen v rozhovoru vypráví Zlatý žabák Martin Fafejta

06. 02. 2008, rubrika: Žabí rozhovory

Mění se role mužů a žen? – ptali jsme se Zlatého žabáka Martin Fafejty (na snímku při přebírání Zlaté žáby vlevo)
Článek Martina Fafejty „Jsou kluci jinoši a holky kurvy?“ vzbudil na blogu Respektu zaslouženou pozornost, takže jej přetisklo několik novin a časopisů. Sociolog a učitel na olomoucké univerzitě za něj také dostal Zlatou žábu od o. s. Žába na prameni. Jeho příspěvek však nebyl první, ani poslední, natož nahodilý. Naopak autor je pilným glosátorem velkých událostí i drobných situací, na něž pohlíží pohledem neobvyklým, zároveň i laskavým a často plným humoru.

„Byl bych hodně radikální feministka“ - rozhovor s držitelem Zlaté žáby Michalem Komárkem

04. 02. 2008, rubrika: Žabí rozhovory

Redaktor časopisu Reflex Michal Komárek (na fotografii vpravo) získal Zlatou žábu za „velmi realistickou obhajobu antidiskriminačního zákona“. V duchu svého ocenění nepoužívá zastíracích manévrů, jde přímo k podstatě věci, umí formulovat a přesvědčuje o tom, že má své názory době rozmyšlené. Při natáčení rozhlasového pořadu „Hovory na bělidle“ trochu překvapil přítomné dámy prohlášením, že je feminista. Když jsme se ho na zmíněné prohlášení zeptali, odpověděl: „Pro mě je snazší použít tenhle termín, žena to má nepochybně těžší. Kdybych byl holka, byl bych hodně radikální feministka… Kvůli neustálému podceňovaní ve většině činností.“ Na téma rovných šancí pro muže a ženy jsme se brzy dostali i v rozhovoru, který vám nyní předkládáme.

Rozhovor s Davidem Vávrou a jeho manželkou Hanou Vávrovou o mužských a ženských pracích, otcovství a rodičovských vzorech

30. 05. 2007, rubrika: Žabí rozhovory

Domluvili jsme se na návštěvě u Vávrů na chalupě v jižních Čechách. David nás pozval na vlastnoručně připravený oběd. Paní Hana připravovala právě saláty, koláč, čaj a brambory. David obstarával maso – běhal kolem grilu, rafinovaně ho rozdmýchával, ze své výšky vše sledoval a organizoval a snažil se nenápadně (vcelku neúspěšně) zapojit do výpomoci s grilováním kamarády. Z horního patra se ozýval nepřetržitý smích dětí.
Tři dcery – Viktorka (12), Deborka(10) a Maruška (8) po celé odpoledne nemohlo nic vyvést z dobré nálady; pištěly, smály se, cvičily, tancovaly, nafukovaly bazén, skotačily s labradorkou Cikorkou a vůbec tvořily úžasnou atmosféru. Nejstarší Vojta(15) byl na táboře. Oběd v besídce na zahradě neměl chybu a nebral konce. Protože David věděl,, že bychom rády s jeho ženou pohovořily, po obědě navrhl: “Co kdybychom my muži umyli nádobí a holky by si to probraly?”

Nový žabí rozhovor

15. 02. 2007, rubrika: Žabí rozhovory

Tentokrát s držitelem ocenění Zlatá žába – komentátorem MF Dnes a moderátorem Rádia 1 Josefem Chuchmou

Nové žabí rozhovory

08. 01. 2007, rubrika: Žabí rozhovory

Přinášíme vám první ze slibovaných rozhovorů s nominovanými a oceněnými v soutěži o Kyselou a Zlatou žábu.
Prvními zpovídanými ze Zlaté žáby jsou:
Olga Sommerová a Martin Fendrych,
a z Kyselé žáby:
Marek Loužek a Petr Bílek

Rozhovor s Arnoštem Goldflamem a Petrou Goldflamovou-Štětinovou

24. 06. 2006, rubrika: Žabí rozhovory

O rolích, ženách, dětech, rodině i práci připravila Dana Radová...

Den v triku